مذاکرات تهران و مسکو برای همکاری در صادرات گاز

به گزارش وبلاگ دلند چت، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از مذاکرات تهران و مسکو برای توسعه و صادرات ال ان جی اطلاع داد و گفت: پروژه های بخش انرژی با تقویت زیرساخت های لازم در منطقه اوراسیا توسعه می یابد.

مذاکرات تهران و مسکو برای همکاری در صادرات گاز

به گزارش ایسنا، احمد اسدزاده در میزگرد تخصصی با موضوع صنعت انرژی به عنوان پشتوانه ای برای شکل گیری مشارکت بزرگ اوراسیایی در روسیه اظهار کرد: ما ظرفیت های بسیار خوبی در منطقه اوراسیا داریم، اما به دلیل اینکه زیرساخت های مربوطه فراهم نیست، نتوانستیم موفقیت های خوبی به دست آوریم.

وی توضیح داد: برای نمونه اگر اکنون بخواهیم موضوع تجارت نفت را بین ایران و روسیه رقم بزنیم، بنادر ما دچار مشکل هستند و زیرساخت های ما چه در طرف روسیه و چه در طرف ایران ضعیف است. موضوع لایروبی رودخانه ولگا، لایروبی بنادر روسیه، موضوعاتی است که باید از سوی هر دو طرف دنبال گردد تا بتوانیم تجارت را در اوراسیا بین ایران و روسیه توسعه دهیم.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان اینکه ما اتصالات ریلی ضعیفی در کریدور شمال به جنوب داریم که احتیاج است تقویت گردد، اضافه کرد: هم اکنون بیش از 100 کیلومتر بین رشت تا آستارا در ایران احتیاج به تکمیل شدن دارد که اگر این اتفاق رخ دهد نزدیک به 50 درصد هزینه ها و مدت زمان حمل ونقل بین کشور های اوراسیا و جنوب شرق کم می گردد.

به گفته اسدزاده، اگر بخواهیم از ایران به روسیه صادرات فرآورده یا محصولات پتروشیمی داشته باشیم، تعرفه های ترانزیتی در جهت یکسان نیست و این مشکل ایجاد می نماید.

وی با یادآوری اینکه سوآپ بین ایران و ترکمنستان و ایران و آذربایجان می تواند افزایش یابد، اظهار کرد: ایران با دارا بودن موقعیت ژئوپلیتیکی ممتاز می تواند گذرگاه بسیار مطلوبی برای انتقال انرژی از منطقه ها حاشیه ای دریای خزر و کشور های اوراسیایی به جنوب شرق آسیا باشد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت بر ضرورت ایجاد یک دبیرخانه قوی برای تقویت پروژه های انرژی منطقه اوراسیا تأکید کرد و پیشنهاد داد: کشور های منطقه می توانند یک صندوق سرمایه گذاری مشترک ایجاد نمایند، کنسرسیوم مشترک انرژی داشته باشند، شرکت های دانش بنیان را با برگزاری همایش به هم نزدیک و پالایشگاهی در منطقه اوراسیا که کشور های عضو در آن سهام داشته باشند، تأسیس نمایند، بعلاوه پیگیر سرمایه گذاری در بهینه سازی مصرف سوخت باشند. معتقدم این ها مواردی است که باید آن را دنبال کنیم.

اسدزاده ادامه داد: کریدور شمال به جنوب هم اکنون در سمت ایران 10 میلیون تن ظرفیت دارد و از همین 10 میلیون تن هم استفاده کافی نمی گردد. این قابلیت وجود دارد که این میزان سه برابر افزایش پیابد و اگر این اتفاق رخ دهد، تحرک ایجاد می گردد. برای نمونه، بر اساس آماری که داریم، روسیه 25 میلیون تن زغال سنگ به هند صادر می نماید که مسافتی طولانی را باید طی کند. در صورتی که براساس برآورد ما اگر به وسیله ریل و ایران انجام گردد، بیش از 40 درصد هزینه ها کاهش و 60 درصد هم زمان انتقال تقلیل می یابد.

وی تأکید کرد: اگر بتوانیم زیرساخت های لازم را در منطقه اوراسیا تقویت کنیم، می توانیم پروژه های بخش انرژی را هم با اتکا به این زیرساخت ها توسعه دهیم.

مذاکرات تهران و مسکو برای توسعه و صادرات ال ان جی

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران بعلاوه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک از انجام مذاکرات با بعضی از شرکت های خصوصی روسیه و اظهار تمایل این شرکت ها برای همکاری برای فراوری ال ان جی در حجم پایین در ایران اطلاع داد و گفت: همکاری های ما با گازپروم در نقشه راهی بلندمدت تنظیم و شش کارگروه فرعی با گازپروم برای پیگیری نقشه راه تشکیل شده است. تبادل اطلاعات در شش میدان نفتی و دو میدان گازی با گازپروم شروع شده است و امیدواریم بتوانیم به زودی طرح جامع توسعه این میدان ها را تدوین کنیم و وارد فاز قراردادی شویم. امیدواریم تا خاتمه سال جاری (1401) قرارداد ها بسته شوند، البته این موضوع به جدیت طرف ها احتیاج دارد. مسائل متنوعی با گازپروم از جمله در حوزه ال ان جی، تحقیق و توسعه میدان های نفت و گاز در حال پیگیری هستند که به نظر ما این همکاری راهبردی است و به مراقبت، صیانت و پیگیری جدی احتیاج دارد.

طبق اعلام وزارت نفت، وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره خط لوله انتقال گاز به پاکستان و احتمالاً عمان هم صحبتی مطرح شده است، گفت: این دو خط لوله از مسائل مورد علاقه ماست و متوجه شدیم روس ها نیز علاقه دارند در این دو بخش کار نمایند. مذاکرات خوبی با عمانی ها داشتیم، با پاکستانی ها هم مراودات و مصاحبه هایی داشته ایم. زیرساخت های ایران برای صادرات گاز به عمان و پاکستان آماده است و احتیاجمند پیگیری و جدیت در طرف های دیگر است. اگر روس ها هم تمایل داشته باشند در این بخش ها کار نمایند که ما هم متوجه شدیم این موضوع مطرح است، می توانیم همکاری سه جانبه میان ایران، روسیه و پاکستان یا عمان شکل دهیم تا صادرات گاز از جهت شمال به جنوب راه اندازی گردد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران با بیان اینکه دو طرح بزرگ ال ان جی در ایران داریم، گفت: یک کارخانه بزرگ با دو ردیف عملیاتی 5 میلیون تنی به نام ایران ال ان جی هست که متأسفانه به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، تجهیزات و تأسیسات مورد احتیاج این دو کارخانه در حالی که پول آن ها پرداخت شده، از سوی اروپایی ها مسدود شده است. اگر این تجهیزات دریافت شوند ما می توانیم این کارخانه ها را راه اندازی و ال ان جی صادر کنیم.

وی گفت: در مورد همکاری ایران و روسیه درباره ال ان جی، روسیه نیز دارای فناوری در این بخش است و مذاکراتی نیز با بعضی شرکت های خصوصی روسیه در بخش ال ان جی انجام و برای فراوری در حجم پایین اظهار تمایل نیز شده است و ما نیز برای کار در حوزه ال ان جی بسیار علاقه مند هستیم. تأسیسات، زمین و خوراک مقرون به صرفه در اختیار سرمایه گذاران بخش ال ان جی قرار می دهیم تا بتوانند این محصول را در شرایط بازار جهانی که اکنون مانند طلا می ماند، فراوری نمایند و این فرصتی بی نظیر است و ایران به سرمایه گذاران روسیه برای ارائه تسهیلات لازم در این زمینه اعلام آمادگی می نماید.

اسدزاده در مورد نقش ایران در امنیت انرژی اروپا، اظهار کرد: اروپایی ها با پیروی از آمریکا به خود ضربه زدند و اکنون با اقدام های یکجانبه و تحریکاتی که در منطقه و ایران انجام می دهند، کار را برای خودشان مشکل تر می نمایند. اروپایی ها از یک سو اجلاس کاپ برای مسائل زیست محیطی برگزار می نمایند و از سوی دیگر به دلیل اقدام های خود مجبورند زغال سنگ بسوزانند و محیط زیست را آلوده نمایند.

وی اضافه کرد: ایران یک بازیگر قدرتمند در بازار انرژی است و اگر اروپایی ها به انرژی ما احتیاج داشته باشند که دارند و به کار با ایران علاقه داشته باشند می توانیم با آن ها مذاکره کنیم، اما تجربه اخیر نشان داده است اروپایی ها دنباله رو آمریکایی ها هستند و استقلال رأی ندارند و نمی گردد خیلی روی آن ها حساب باز کرد. ما بازار های بزرگی در منطقه پیرامون خود داریم که اگر بتوانیم همین بازار ها را توسعه بدهیم در گام نخست، برای ما اولویت بیشتری دارند. اروپایی ها هم باید برای امنیت انرژی خود فکری نمایند و هم بتوانند به یک تعامل سازنده با ایران و روسیه برسند.

منبع: فرارو

به "مذاکرات تهران و مسکو برای همکاری در صادرات گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات تهران و مسکو برای همکاری در صادرات گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید