تاثیر نوع جهش یافته کرونا بر اقتصاد عربستان

به گزارش وبلاگ دلند چت، شیوع نوع جهش یافته کرونا در انگلیس و تعلیق دوباره فعالیت های مالی تهدیدی جدی برای کشورهایی که وابسته به نفت هستند، به ویژه عربستان سعودی است.

تاثیر نوع جهش یافته کرونا بر اقتصاد عربستان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دلند چت به نقل از الخلیج آنلاین، ظهور گونه ای جدید از ویروس کرونا دنیا را بار دیگر متحیر نموده؛ چرا که این اعمال محدودیت های دوباره و تعلیق فعالیت های مالی می تواند خسارت های زیادی را به کشورهای دنیا به ویژه کشورهای صادرنماینده نفت وارد کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ دلند چت بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی وبلاگ دلند چت بخوانید. (کلیک کنید)

در ابتدای امسال بر اثر شیوع ویروس کرونا قیمت نفت به طور بی سابقه ای کاهش یافت که قیمت آن به بشکه ای 20 دلار رسید و اما با شیوع ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس اگر کشورها نتوانند با این ویروس مقابله نمایند شرایط مالی ناگوارتری خواهند داشت.

با انتشار خبر ساخت واکسن کرونا قیمت نفت تا حدودی افزایش پیدا کرد تا جایی که هر بشکه نفت به 51 دلار رسید.

با آغاز ساخت واکسن کرونا و نزدیک شدن به ریشه کن کردن ویروس کرونا، خبر ظهور ویروس جهش یافته دیگری از کرونا اعلام شد این بار از اروپا بود نه از چین.

سازمان بهداشت دنیای روز یکشنبه (20 دسامبر 2020) فاش کرد که ویروس جهش یافته جدید ویروس کرونا که در جنوب انگلیس شناسایی شد، در دانمارک ، هلند و استرالیا نیز شیوع یافته است.

ماریا ون کرخووه ، متخصص آمریکایی در برنامه اورژانس بهداشتی برای مقابله با کرونا در این سازمان به بی بی سی گفت: دانمارک و هلند و همچنین استرالیا کشورهایی هستند که با ویروس جهش یافته کرونا دست وپنجه نرم می نمایند.

این کارشناس آمریکایی هشدار داد که شیوع نوع جدید ویروس کرونا گسترده تر و خطرناک تر است. بنابراین باید اقدامات لازم برای مقابله با این ویروس اتخاذ گردد.

خسارت های ناشی از ویروس جهش یافته کرونا

کشورهای دنیا در کوشش برای جلوگیری از ورود این ویروس جهش یافته کرونا آغاز به بستن حریم هوایی خود برای پرواز به انگلیس کردند، همان اقدامی که دنیا با آغاز ویروس کرونا در چین انجام داد.

با انتشار خبر ویروس جهش یافته کرونا بسیاری از کشورها از ایجاد خسارت های جدید هراس دارند؛ چرا که پیش از این ویروس کرونا به اقتصاد کشورهای دنیا ضربه سنگینی وارد نموده است.

ویروس کرونا که در چین در خاتمه دسامبر 2019 ظهور یافته منجر به مرگ بیش از یک میلیون و600 هزار نفر در دنیا شده است و بیش از 76 میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده اند که 48 میلیون 584 هزار نفر تا به امروز بهبود یافته اند.

تاثیر ویروس جهش یافته کرونا بر قیمت نفت

دوشنبه 21 دسامبر 2020 یعنی یک روز بعد از اعلام ویروس جهش یافته کرونا قیمت نفت کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش سی ان بی سی قیمت نفت در ساعت 10:5 به وقت گرینویچ حدود 3٪ کاهش یافت و به 50.72 دلار در هر بشکه رسید در حالی که آدینه 18 دسامبر 2020 1.5٪ بود و به بالاترین سطح از مارس گذشته رسیده بود.

در خصوص نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ، این بشکه 1.42 دلار بشکه یا 2.9٪ کاهش یافت و به 47.68 دلار در هر بشکه رسید، این در حالی بود که در روز آدینه نیز 1.5٪ افزایش داشت و به بالاترین سطح از فوریه گذشته رسید.

در روز پنجشنبه (17 دسامبر 2020) قیمت نفت به بالاترین سطح در 9 ماه گذشته رسید.

ضرغام محمد علی ، تحلیلگر مالی ، به الخلیج آنلاین اظهار داشت که کاهش قیمت نفت به دلیل اعمال محدودیت ها و تعلیق فعالیت های مالی بود که پس از ظهور ویروس جهش یافته کرونا قیمت نفت بار دیگر کاهش یافت.

وی اعلام کرد: کاهش قیمت نفت تا زمان روشن شدن جزئیات کامل از نوع ویروس جدید و تأثیر آن بر کشورهای دنیا ادامه خواهد داشت.

طبق آنچه توسط روزنامه آبزرور انگلیس در خصوص جدی بودن ویروس جهش یافته ویروس کرونا گزارش شده است ، هنوز هیچ مدرکی در این باره وجود ندارد ، اما ما همچنین به مدتی زمان احتیاج داریم تا با دقت اثرات و علائم آن را بر روی مبتلایان به این ویروس آنالیز کنیم و دانشمندان و محققان در حال تحقیق هستند.

شاخص بازار عربستان سعودی که غول نفتی در دنیا است در جلسه روز دوشنبه (21 دسامبر 2020) بیش از 100 واحد و 1.4 درصد در 8566 واحد کاهش یافت.

افت شاخص بازار همزمان با کاهش قیمت نفت است و این کاهش قیمت نفت به دلیل اعمال محدودیت های سفر به دنبال ظهور نوع جهش یافته ویروس کرونا صورت گرفت.

عربستان سعودی تصمیم گرفته کلیه پروازهای بین المللی را موقتاً متوقف کند و به وسیله بندرهای زمینی و دریایی به مدت یک هفته اقدام کند که این محدودیت ها ممکن است تمدید گردد.

به گفته ضرغام محمدعلی، کشورهای صادرنماینده نفت تحت تأثیر کاهش قیمت نفت بسیار متضرر خواهند شد و با آغاز سال جدید درآمد نفتی آنها کاهش می یابد.

از سوی دیگر، محمد علی معتقد است که تولیدنمایندگان اوپک پلاس طی دو ماه آینده بازارها را رصد می نمایند و در صورت ادامه فرایند کاهش قیمت نفت، ممکن است تولیدات خود را کاهش دهند تا تعادل در بازار برقرار گردد.

وی تاکید نمود که حفظ تعادل بازارها برای کشورهایی دارای اقتصاد عظیم بسیار سخت است و باید سیاست های مالی خود را طوری ترسیم نمایند تا متحمل کمترین خسارت شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاثیر نوع جهش یافته کرونا بر اقتصاد عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر نوع جهش یافته کرونا بر اقتصاد عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید