7 نشانه که می گوید کبد شما در خطر است!

به گزارش وبلاگ دلند چت، چگونه بفهمیم که کبد بیش از حد کار نموده است و احتیاج به سم زدایی دارد ؟

7 نشانه که می گوید کبد شما در خطر است!

علائم و نشانه های اولیه فشار کبدی و کار کردن بیش از حد کبد چه چیزهایی هستند؟ در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا با علائم هشدار دهنده کبد آشنا می شوید.

علائم هشدار دهنده کبد

در ادامه با علائمی آشنا می شوید که زنگ خطری هستند برای شما تا به فکر پاکسازی کبد خود بیفتید.

خستگی

خستگی یکی از شکایت هایی است که افراد مختلف در طول زندگی دارند. خستگی باعث می شود که کبد شما تحت فشار قرار بگیرد. کبد گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می نماید. پس بدیهی است که می تواند در بدن ذخیره شود و در موارد مورد احتیاج به گلوکز تبدیل شده و در بدن آزاد شود و فراوری انرژی می نماید. کبد به وسیله ذخیره سازی گلیکوژن و فراوری گلوکز به تامین انرژی و مبارزه با خستگی یاری می نماید. اگر کبد تحت فشار باشد و به پاکسازی احتیاج داشته باشد، نمی تواند به خوبی قند خون را تنظیم کند. در نتیجه خستگی و میل زیاد به مواد شیرین به وجود خواهد آمد.

ناتعادلی هورمون ها و سندروم های پیش از قاعدگی

کبد بدن را از مواد شیمیایی و آلوده نماینده ها سم زدایی می نماید و بعلاوه هورمون های ما را نیز سم زدایی نموده که شامل استروژن بالا است. پس جای تعجب نیست هنگامی که کبد در انجام دادن این وظیفه با مشکل همراه باشد، استروژن زیاد در بدن توانایی دفع را نداشته باشد. علائم استروژن بالا در خانم ها شامل سندروم پیش از قاعدگی، فیبروم سینه، تغییر حالات و روحیه، اضافه وزن، بهم ریختگی های قاعدگی و غیره است.

نفخ شکم و گاز اضافه در بدن و یبوست

زمانی که مایع صفرا در بدن آهسته حرکت کند یا ساکن بماند، شرایط دل و روده فرد نیز به هم می ریزد و گاهی اوقات یبوست به وجود می آید. مواد سمی از باکتری پاتوژنیک نیز باعث انجام فرایند های سم زدایی در کبد می شود و در نتیجه ناتعادلی در عملکرد کبد باعث تجمع گاز اضافی و احساس نفخ بعد از خوردن غذا خواهد شد.

سطح بالای فلزات سنگین

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مثل فلزهای صنعتی کشاورزی یا تکنولوژی می تواند برای کبد آسیب رسان باشد. نیروی سوخت زغال و پلاستیک، فلزات لوازم الکتریکی و غیره همگی برای کبد آسیب رسان هستند. فلزهای سنگین می توانند باعث آسیب به کبد شوند و بیماری های مختلفی را به وجود بیاورند. زمانی که سم زدایی کبد با مشکل روبه رو شود، فلزهای سنگین در بدن تجمع می نمایند.

معمولاً سه نوع تست از جمله تست خون، تست ادرار و سنجش اندازه سطح جیوه مو می تواند اندازه تجمع فلزات را به خوبی نشان دهد. دیگر آزمایش ها نیز برای این فرایند انجام می گیرد.

ادرار تیره و پوست زرد

زمانی که اندازه زیادی از بیلی روبین در خون وجود داشته باشد، بیماری زردی به وجود می آید و رنگ پوست و ادرار زرد تیره خواهد شد و در نهایت باعث ایجاد مشکل در عملکرد کبد می شود.

آلرژی و حساسیت به مواد شیمیایی

زمانی که کبد تحت فشار باشد و به پاکسازی احتیاج داشته باشد، ممکن است که به مواد شیمیایی، بیشتر واکنش نشان دهد. مواد شیمیایی مثل گازوئیل، کروسن، گاز طبیعی، حشره کش ها، حلال ها، مواد چسبنده، چسب ها، انواع پارچه ها، فرمالدهید، مواد پاک نماینده، داروها و غیره جز این مواد شیمیایی هستند.

آلرژی های فصلی نیز در این شرایط بدتر می شود و در نتیجه حساسیت به مواد غذایی افزایش پیدا می نماید. کبد مسئول شکستن هیستامین اضافه در بدن است و زمانی که آسیب ببیند یا به پاکسازی احتیاج داشته باشد، هیستامین زیادی در بدن تجمع پیدا می نماید. افرادی که آسیب دیدگی کبد آن ها زیاد باشد، سطح هیستامین خون آن ها بیشتر از حالت طبیعی می شود.

بد خوابی

سالانه تقریبا 60 میلیون نفر از مردم دچار اختلالات خواب می شوند. مسائل خواب شامل دیر به خواب رفتن، زود بیدار شدن از خواب، پریدن از خواب، بی کیفیت و بیش از حد سبک بودن خواب و غیره است. معمولا برای بهبود این مسئله از داروهای خواب آور استفاده می نمایند. راه کارهای ریلکسیشن نیز در این امر موثر خواهد بود اما یکی از ساده ترین راهکارها بهبود عملکرد کبد است.

آشفتگی های خواب معمولا در افرادی که دچار بیماری های مزمن کبد هستند، بیشتر دیده می شود زیرا متابولیسم ملاتونین در چنین افرادی با مشکل روبرو است. ملاتونین، هورمون ریتم شبانه روزی است که بدن ما به طور طبیعی در تاریکی آن را فراوری می نماید و باعث می شود که خواب شبانه بهتری داشته باشیم.

در صورت دارا بودن موارد زیر حتما باید کبد خود را پاکسازی کنید:

  • به طور منظم از قهوه، الکل، چربی مضر، شکر، طعم دهنده های مصنوعی، شیرین نماینده ها یا رنگ غذا استفاده می کنید.
  • سیگاری هستید.
  • در معرض مواد شیمیایی زیاد مثل محصولات پاک نماینده، عطر و ادکلن و پاک نماینده های خشک قرار دارید.
  • در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی می کنید.
پیشنهاد مطالعه: مطلب این علائم هشدار روی پا ظاهر می شوند! را بخوانید.منبع: پیام دلتا

به "7 نشانه که می گوید کبد شما در خطر است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نشانه که می گوید کبد شما در خطر است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید