یمن؛ شکاف در اردوگاه متحد امارات در عدن

به گزارش وبلاگ دلند چت، یک وبگاه یمنی با اشاره به بروز شکاف در گروه موسوم به المجلس الانتقالی، متحد ابوظبی در عدن، از تسویه حساب های داخلی میان سرکرده های این گروه و جذب بعضی از آنها از سوی ریاض اطلاع داد.

یمن؛ شکاف در اردوگاه متحد امارات در عدن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دلند چت، دوشنبه (دیروز - 19 آوریل)، افراد مسلح ناشناس در عدن، یکی از نظامیان نزدیک به عیدروس الزبیدی رئیس گروه موسوم به المجلس الانتقالی (شورای انتقالی) و فرماندهی جریان الضالع وابسته به امارات را ربودند. این اقدام تنها دو روز پس از ربوده شدن برادر فرمانده جریان یافع نزدیک به عربستان سعودی در داخل المجلس الانتقالی صورت گرفت. امری که حدس ها درباره احتمال از هم پاشیده شدن این گروه و تقویت دو دستگی در آن را تقویت کرد.

وبگاه الخبر الیمنی با انتشار گزارشی در این باره نوشت: منابع مطلع محلی از اقدام نیروهای الحزام الامنی (کمربند امنیتی) در ربودن نعیم العزانی محافظ شخصی سرتیپ ابوطاهر البیشی فرمانده قرارگاه الزبیدی در کوه حدید در عدن، اطلاع دادند. هنوز انگیزه های ربودن العزانی مشخص نیست اما آنالیز زمان این حادثه نشان می دهد که این اقدام در چارچوب تسویه حساب هایی در داخل المجلس الانتقالی و ارکان آن اجرا شده است.

بنا بر این گزارش، العزانی تنها دو روز پس از ربوده شدن برادر عبدالرحمن شیخ الیافعی فرمانده الحزام الامنی و یکی از اعضای هیأت رئیسه المجلس الانتقالی ربوده شده است. عبدالرحمن شیخ الیافعی یکی از نیروهای برجسته المجلس الانتقالی وابسته به امارات است که سعودی ها توانستند وی را در زمان مذاکرات ریاض، جذب نمایند و به او اجازه بازگشت به عدن را بدهند. در حالی که این اجازه را به افراد دیگری مانند، هانی بن بریک، عیدروس الزبیدی و احمد بن بریک ندادند.

ربودن العزانی همزمان با حمله الحزام الامنی به مرکز پلیس دارسعد صورت گرفت که هنوز تحت فرماندهی افسران نزدیک به جریان الضالع تحت رهبری شلال شائعقرار گرفته است.

در سرانجام این گزارش آمده است که این اقدامات می تواند مقدمه بروز اختلافات جدید میان جریان های حاضر در المجلس الانتقالی و سقوط کامل عدن باشد.

المجلس الانتقالی یک گروهی سیاسی-شبه نظامی است که در یازدهم می 2017 تحت حمایت امارات در جنوب یمن تأسیس شد و ریاست آن را عیدروس الزبیدیفعال سیاسی در تحرکات جنوب یمن برعهده گرفت.

نیروهای المجلس الانتقالی و دولت مستعفی یمن (تحت حمایت عربستان سعودی) همیشه در مناطق جنوبی یمن با یکدیگر درگیر بوده اند تا این که امارات و عربستان در آبان ماه سال 98 نیروهای نیابتی خود در جنوب یمن را پای قرارداد صلح موسوم به توافق ریاض آوردند؛ توافقی شنماینده که نتوانست جلوی درگیری ها در جنوب یمن را بگیرد.

دولت جدید منصور هادی در 29 آذر ماه گذشته پس از کشمکشی طولانی و در راستای توافق نامه ریاض که میان شورای انتقالی جنوب و دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن در تاریخ پنجم نوامبر سال 2019 در ریاض به امضا رسیده بود، تشکیل شد. اعضای این دولت، 30 دسامبر 2020 در راستای اجرای توافق ریاض، به شهر عدن بازگشتند اما نیروهای شورای انتقالی جنوبی همچنان کنترل امنیتی این شهر را در دست دارند و اوضاع خدماتی و اجتماعی این شهر در شرایط بدی قرار گرفته است.

در سایه تداوم تقابل نواب ابوظبی و ریاض در عدن، سعودی ها چاره ای جز دخالت نظام مستقیم در این استان ندیده اند و به همین دلیل از چند ماه پیش، اقدام به اعزام نیروهای بیشتر به عدن برای برهم زدن معادله ایجاد شده در این استان کردند.

طارق سلام استاندار مشخص شده از سوی دولت نجات ملی یمن برای عدن، بهمن ماه گذشته از ورود نظامیان سعودی بیشتر به این استان اطلاع داد و گفت: هدف از این اقدام، تقویت حضور نظامی عربستان سعودی و شکستن معادله موجود به وسیله حذف ابزارهای مصرفی خود در شورای انتقالی و حتی نیروهای دولت مستعفی یمن و تقویت نقش شبه نظامیان عفاشی (اشاره به نیروها وابسته به طارق العفاش برادر زاده علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن) و داعشی است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "یمن؛ شکاف در اردوگاه متحد امارات در عدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن؛ شکاف در اردوگاه متحد امارات در عدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید