مجسمه بودا ، مجسمه غول پیکر و پر رمز و راز بودا

به گزارش وبلاگ دلند چت، عظمت مجسمه غول پیکر بودا را نه در عکس می توان درک کرد و نه حتی در تماشای آن از دور، شاید تنها وقتی جلوی یکی از پاهای بزرگ آن ایستادی و آسمان آبی را در پس زمینه اش دیدی یا شانه های عریض او را که از این سمت کوه تا به سوی دیگر کشیده شده و صدای بازدید کننده ای را از پشت سر که می گوید: آیا واقعا در سال 803 ساخته شده؟ تازه متوجه می شوی که وقتی در آن سال ها، مردمانی برای خاموش کردن خشم رودخانه، 90 سال این مجسمه بودا مقدس و سنگی را بنا کردند یعنی چه! تازه عظمت آن را درک نموده و در پی جواب سوال های بی شمارت می روی. بنابراین با خبرنگاران همراه باشید در سفری به شهر لیشان در جنوب استان سیچوان کشور چین، برای شنیدن داستان پر فراز و نشیب اینمجسمه غول پیکر بودا آرام و شکیبا ...

مجسمه بودا ، مجسمه غول پیکر و پر رمز و راز بودا

مشخصات مجسمه بودا

مشخصات مجسمه بودا را اینگونه نوشته اند: ساخته شدن از سنگ، با ارتفاع 71 متر، طول سر 14.7 متر، طول گوش ها 7 و طول ابرو ها 5.6 متر. اما اینها تنها اعداد هستند، هنگامی که به ناخن پای مجسمه که پیش رویت قرار گرفته است نگاه می کنی تازه متوجه می شوی که واقعا غول پیکر است. اگر در پی داستان ساخته شدن و راز این هنر و معماری با شکوه هم باشید، باید بگوییم که در رودخانه ای که از پیش پای مجسمه می گذرد، جریان آب بسیار شدید بوده و هرساله سیل و واژگونی قایق ها در رودخانه جان بسیاری را می گرفت، تا جایی که اهالی باور نموده بودند در رودخانه هیولایی خشمگین زندگی می نمایند. بنابراین راهب بزرگی به نام Haitong تصمیم به ساخت مجسمه ای بزرگ از بودا گرفت تا نگاه او مراقب قایقرانان و اهالی باشد. او سرمایه ای بزرگ را برای ساخت مجسمه بودا جمع آوری کرد، راهبان و مردم برای سال ها در کنار رودخانه، کوه سنگی را می نمایند با این شعار که : کوه یک بودا است و بودا یک کوه است. اما حاکمان حریص، از راهب بزرگ خواستند تا از ساخت مجسمه صرف نظر نموده و سرمایه کار را بین آن ها و خودش تقسیم کند، جواب او اما این بود که : اگر چشمان مرا از حدقه درآورید ، باز هم نمی توانید به پولی که برای ساخته شدن مجسمه بودا اهدا شده دست یابید. این جمله که برای افراد کوته بینی مثل آن ها تنها یک شوخی بود به مضحکه گرفته شد اما در کمال ناباوری او چشمانش را با دستان خود از حدقه درآورد و در یک سینی نزد مقامات و صاحب منصبان برد! او راهبی بزرگ بود که نگاه منتظر و امیدوار قایقرانان به مجسمه را نادیده نگرفت، همین رفتار او باعث شد تا بعد از مرگش، دو تن از پیروانش کار را ادامه داده و پایان بعد از 90 سال کوشش، مجسمه بودا در سال 803 میلادی کامل شد.

هرچند که این روزها ساخت مجسمه بودا ای در این مقدار و از دل کوه سوال های زیادی را به وجود آورده اما تاریخ شناسان و دانشمندان نکات با ارزش دیگری را کشف نموده اند از جمله اینکه، در سال های ابتدایی ساخت مجسمه تا 1368، بنایی 13 طبقه چوبی برای محافظت از آن در مقابل نور خورشید و باران ساخته شده بود اما از زمان تخریب آن تا به امروز، مجسمه غول پیکر بودا و سنگی بدون هیچ محافظتی در معرض باد و باران قرار گرفته اما آسیب آنچنانی ندیده و علت آن هم حفر شدن مجسمه در دل کوه است و ناودان هایی که برای عبور دادن سریع جریان آب، در نقاط خاصی از بدن آن قرار گرفته. نکته جالب دیگر اینکه به مجسمه سد هم می گویند، زیرا در محل تلاقی دو رودخانه واقع شده، ساخت آن باعث فرو ریختن سنگ های بسیاری به داخل آب شد و در نتیجه جریان سرکش رودخانه را کنترل کرد. در نهایت تنها می توان جلوی پای مجسمه غول پیکر بودا ایستاد و دانش، استقامت و امید مردمان آن موقع را تحسین کرد.

منبع: همگردی

به "مجسمه بودا ، مجسمه غول پیکر و پر رمز و راز بودا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه بودا ، مجسمه غول پیکر و پر رمز و راز بودا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید