رویکرد مجلس به حمایت های معیشتی در بودجه 1400

به گزارش وبلاگ دلند چت، یک عضو کمسیون برنامه و بودجه گفت: رقم حمایت های معیشتی در بودجه سال آینده باید چهار یا پنج برابر میزان صرف شده در امسال باشد.

رویکرد مجلس به حمایت های معیشتی در بودجه 1400

به گزارش خبرگزاری وبلاگ دلند چت ، علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار ایبِنا درباره سیاست حمایت معیشتی دولت در بودجه سال آینده، گفت: دغدغه این روزهای مجلس و به خصوص کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط با حمایت از اقشار آسیب پذیر و کم درآمد است، بنابراین بدون شک در بودجه سال آینده این موضوع لحاظ خواهد شد.

وی در ادامه اضافه نمود: پیش ازانجام اقدامات معمولی که در بودجه نویسی صورت می گیرد قرار بر آن است که دولت با کمیسیون برنامه و بودجه هماهنگی داشته باشد تا با توجه به شرایط سخت موجود که احتمال افزایش مجدد فشارها هم وجود دارد، بودجه به گونه ای تنظیم و تصویب گردد که کمترین آسیب و صدمه به اقشارکم درآمد وارد آید.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی با توجه به وجود تحریم ها و کرونا پیشنهاد خود را درباره چگونگی سیاست حمایت معیشتی چنین بیان نمود: شکی در ضروری بودن افزایش حمایت معیشتی وجود ندارد. در واقع افزایش قیمت ها سبب می گردد که خانواده توانایی تهیه مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشته باشد، بنابراین همزمان با تورم و افزایش قیمت ها باید سیاست های حمایت معیشتی در جهت افزایش حرکت کند، منتهی تامین منابع و راهکارهای آن را باید دولت و مجلس با یکدیگر به نتیجه برسند؛ سپس در بودجه مدنظر قرار دهند.

شهبازی در ادامه اضافه نمود: جهت افزایش حمایت های معیشتی به مردم حداقل باید خط فقر اعلامی را مدنظر داشت، بنابراین به نظر می رسد چهار یا پنج برابرکردن میزانی که اکنون به اقشار آسیب پذیر پرداخت می گردد، منطقی خواهد بود.

این عضو خانه ملت درباره منبع تامین کننده افزایش حمایت های معیشتی شرح داد: شکی وجود ندارد باید منبع مالی آن تعیین گردد. در این زمینه، تامین منابع صادرات غیرنفتی و دریافت مالیات مورد توجه قرار خواهد گرفت که در مورد مالیات می توان با شناسایی کسانی که فرار مالیاتی دارند و احتمالا رقم بالایی هم خواهد بود تامین بودجه برای این کار را ایجاد کرد. چنانچه این منابع در نظر گرفته گردد، افزایش رقم حمایت معیشتی جهت کاهش فشار مالی بر مردم راحت تر خواهد بود.

وی درباره رقم احتمالی در نظر گرفته شده برای بودجه، جهت افزایش حمایت های معیشتی نیز ابراز کرد: اعتقاد نمایندگان در کمیسیون برنامه و بودجه بر این است که بودجه سال آینده گونه ای نوشته نگردد تا اتفاقات سال گذشته به تکرار درآید. بودجه سال 99 با مشکلاتی در اجرا همراه شد که شرایط را سخت کرد. در رابطه با رقم حمایت های معیشتی هم هنوز به نتیجه ای دست پیدا نکردیم، ولی در کل امیدوارم با هماهنگی و همفکری بین دولت و مجلس بودجه واقعی با در نظر دریافت شرایط سخت این روزها مورد تصویب قرار گیرد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "رویکرد مجلس به حمایت های معیشتی در بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد مجلس به حمایت های معیشتی در بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید