جزییات عرضه اولیه 2 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بورس

به گزارش وبلاگ دلند چت، مدیرعامل بورس انرژی ایران ضمن تشریح جزییات عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی شرکت ملی نفت ایران، گفت: حجم این تأمین مالی 2 هزار میلیارد تومان که در روز یکشنبه (26 مردادماه) انجام می شود.

جزییات عرضه اولیه 2 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بورس

سید علی حسینی در گفت وگو با ایرنا اضافه نمود: ناشر این اوراق شرکت ملی نفت ایران و هدف از این عرضه تأمین اقتصادی طرح های توسعه ای و هزینه های جاری شرکت ملی نفت ایران است که در دو نماد سنفت 002 و سنفت 003 انجام می شود.

به گفته او، این اوراق به ترتیب ابزار اقتصادی اختیار فروش و خرید 18.5 و 19 درصدی بوده و بازارگردان نیز با نرخ سود روزشمار سالانه 17.5 درصد نسبت به نقدشوندگی اوراق در طی دوره معاملاتی اقدام می کند.

حسینی گفت: طول دوره عرضه اولیه در این نماد، یک روز کاری و از ساعت 8: 30 تا 12: 30 خواهد بود، سررسید این اوراق دو سال شمسی بوده و معاملات ثانویه این اوراق نیز حداکثر 10 روز کاری پس از سرانجام روز عرضه اولیه آغاز می شود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران قیمت پایه هر قرارداد را 9 میلیون و 446 هزار و 220 ریال اعلام کرد که بدین ترتیب حجم تأمین اقتصادی در نماد سنفت 002، معادل پانزده هزار میلیارد ریال و در نماد سنفت 003، پنج هزار میلیارد ریال خواهد بود.

حسینی اضافه نمود: عملیات بازارگردانی این اوراق به طور جداگانه توسط دو شرکت تأمین سرمایه انجام می پذیرد و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد معاملاتی بورس انرژی هستند طی دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه می توانند از طریق کارگزاری های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی نسبت به خریدوفروش این اوراق اقدام کنند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران شرح داد: مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله بوده و تسویه نقدی در سررسید نیز حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

حسینی در مورد نحوه تعیین قیمت پایه این اوراق گفت: بر اساس مصوبه هیات پذیرش بورس انرژی ایران، قیمت پایه این اوراق حاصل ضرب قیمت رسمی فروش نفت خام سنگین صادراتی ایران برحسب دلار با در نظر دریافت شرایط حاکم بر بازار و آخرین نرخ خریدوفروش اسکناس دلار به ریال در سامانه سنا بانک مرکزی یک روز کاری قبل از انتشار اطلاعیه عرضه (سه شنبه 21 مرداد 99) است.

مدیرعامل بورس انرژی با اعلام تفاوت بین عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی نفت خام در هفته پیش رو و طرح ریاست محترم جمهوری موسوم به پیش فروش نفت (گشایش اقتصادی) اضافه نمود: طرح مذکور در مراحل کارشناسی و هنوز نهایی نشده است و پس از تائید مراجع ذیصلاح، آمادگی عرضه و انجام معاملات ثانویه آن از طریق بورس انرژی وجود دارد.

او اضافه نمود: از اردیبهشت 94 تا به امروز بخش خصوصی و دولتی با دارایی های پایه نفت خام سنگین، نفت خام سبک، میعانات گازی، بنزین، نفت کوره و برق به دفعات نسبت به تأمین اقتصادی در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی اقدام کرده اند.

حسینی از شرکت های پالایشگاه ستاره خلیج فارس، توسعه نفت و گاز صبای کنگان، گروه مپنا، سنندج مپنا، گروه آریان ماهتاب گستر و شرکت ملی نفت ایران به عنوان شرکت هایی نام برد که از سال 94 تا به امروز نسبت به انتشار قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی ایران اقدام کرده اند.

او همچنین در مورد سابقه تأمین اقتصادی شرکت ملی نفت ایران از طریق بورس انرژی گفت: این شرکت تا به امروز طی 5 مرحله در سال 94 و دو مرحله در سال 97 و یک مرحله در سال 98 با دارایی پایه نفت کوره از طریق این بورس تأمین اقتصادی کرده است.

مدیرعامل بورس انرژی در سرانجام تأمین اقتصادی تولیدکنندگان از طریق بورس های کالایی و جمع آوری سرمایه های خرد عموم مردم برای راه انداختن چرخ های اقتصادی کشور را مطمئن ترین راه برای توسعه کشور و هدایت نقدینگی در جهت صحیح و مولد دانست و اظهار کرد: بورس انرژی ایران پذیرای درخواست تأمین اقتصادی متقاضیان در چارچوب قوانین و مقررات است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "جزییات عرضه اولیه 2 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات عرضه اولیه 2 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید