معلق بین زمین و آسمان؛ بندبازی بانوی ایرانی روی کلیشه ها

به گزارش وبلاگ دلند چت، فرزانه شاهسوند، ورزشکار رشته هایلاین درباره فعالیتش در این رشته می گوید کار هایی که کلیشه شده که خانم ها باید آن ها را انجام دهند، برایش مجذوب نماینده نیست و دوست دارد فعالیتی را انجام دهد که همه فکر می نمایند زن ها توان انجام آن را ندارند.

معلق بین زمین و آسمان؛ بندبازی بانوی ایرانی روی کلیشه ها

به گزارش وبلاگ دلند چت به نقل از آناتولی، در کوه های شمال شهر تهران، مرکز ایران، از صخره سنگی بزرگی تسمه و طنابی به طول صد متر کشیده اند. تسمه از روی یک دره رد شده و نزدیک به دامنه کوه، روی صخره ای دیگر با دقت قفل شده است. دختری با پا های برهنه، در حالی که با دستانش تعادلش را حفظ می نماید، روی بندی که در عرض دره کشیده شده، در حال قدم زدن است. سکوت تمام فضای کوه را در بر گرفته و تنها صدای نغمه پرندگان در فضا پیچیده است و برترین زمان برای تمرکز روی تسمه است.

فرزانه شاهسوند، ها یلاین کار 30 ساله ای است که از 5 سال پیش این ورزش را آغاز نموده و تبدیل به یکی از ورزشکاران حرفه ای این رشته شده است. باد صبح یک روز بهاری، کار را برای فرزانه سخت نموده، اما او با روحیه جنگجو و سرسختش، تسلیم بادی که سر ناسازگاری گذاشته نمی گردد و در حالی که تسمه تاب می خورد، به راهش ادامه می دهد.

فرزانه در پاسخ به این سوال که آیا شرایط در ایران نسبت به گذشته تغییری نموده که زنان و دختران به سراغ ورزش هایی می روند که کمی خطرناک یا خارج از کلیشه ورزش های رایج است، می گوید: برای من اینگونه بود که همواره از انجام دادن کار های سخت و هیجان انگیز لذت می بردم. شادی خودم را در خارج شدن از حاشیه امنم می بینم. وقتی در حاشیه امنم نشستم و کاری نمی کنم خیلی آدم شاد و پرهیجانی نیستم. به همین علت تجربه های نو و سخت را دوست دارم. کار هایی که کلیشه شده که خانم ها باید آن ها را انجام دهند، برایم مجذوب نماینده نیست و دوست دارم فعالیتی را انجام دهم که همه فکر می نمایند خانم ها توان انجام آن را ندارند.

وی ادامه می دهد: توانایی خودت را باید اول به خودت و بعد به بقیه ثابت کنی. بهتر است راه دور نرویم، مثلا اگر یک دختر کار فنی بلد باشد، پدرش بهتر روی او حساب باز می نماید. دوست دارم کار هایی که الان در جامعه معمولی، پسر ها هم انجام نمی دهند، در آن تخصص پیدا کنم.

فرزانه، لیسانس تربیت بدنی دارد و بعلاوه در حوزه بیومکانیک تحصیل نموده است. او درباره اینکه آیا خانواده اش با این ورزش موافق بودند یا نه، می گوید: راستش را بخواهید آن ها بعد از دو سال فعالیت من در این رشته باخبر شدند. اما به هر حال پدرم در رشته های ورزشی جست وجوگری و هیجان انگیز فعالیت داشت و مادرم هم دوست دارد. البته این ورزش، تنها یک ورزش نیست، نوعی سبک زندگی است. یعنی در عین اینکه پر از هیجان است، خیلی آدم را آرام می نماید. ورزشی است که هیجان زیاد در مقابل آرامش زیاد را به انسان می دهد.

این دختر ورزشکار درباره نحوه آشنایی اش با این ورزش شرح می دهد: به صورت اتفاقی در پارک دیدم چند نفر روی تسمه راه می روند و به وسیله یکی از دوستانم با گروه هایی که این ورزش را انجام می دادند آشنا شدم. من 5 سال در تیم والیبال دانشگاه آزاد بازی می کردم و فکر می کردم ورزشی که توپ نداشته باشد ورزش نیست. در راه پر چالش این ورزش علی، همسرم که مربی ام هم بود بسیار به من یاری کرد و با حمایت های او پیشرفت کردم.

هایلاین، ورزشی گران، اما غیر لوکس

علی مقدم، 32 سال سن دارد و نزدیک به هفت سال است که در این رشته فعال است. او درباره نحوه آشنایی اش با فرزانه و فعالیت در این رشته به عنوان مربی اش می گوید: من هایلاین کار می کردم و از طرفی هم با فرزانه آشنا شدم. او دختری سرسخت است. نمی گردد به او گفت نمی توانی کاری را انجام دهی. حتما تمام کوششش را می نماید تا به نتیجه برسد. ابتدای یادگیری هایلاین بسیار طاقت فرساست و به صبوری بسیاری نیاز دارد. ممکن است ساعت ها و روز های متمادی کوشش کنی تا بتوانی روی تسمه بایستی.

علی به عنوان مربی و همسر فرزانه درباره اینکه او یک ورزش خطرناک انجام می دهد و مورد توجه هم هست، می گوید: من تمام کوششم این است که او رکوردار این ورزش گردد. به طور کلی هر کاری که دوست داشته باشد و در این حوزه انجام دهد حتی اگر مورد علاقه خودم نباشد از او حمایت می کنم و یاری می کنم تا بتواند انجام دهد و به نتیجه ای که می خواهد برسد.

مربی این رشته ورزشی که رکوردار 730 متر هایلاین در مسابقات آسیایی است، در مورد مسائل پیش روی هایلاین و ورزشکارانش شرح می دهد: هایلاین رشته ای گران قیمت است، اما جزو ورزش های لوکس نیست. ما تحت حمایت فدراسیون خاصی قرار نداریم. انجمن بین المللی این رشته هم سال 2015 تاسیس شد. مهمترین مشکل ما گران قیمت بودن وسایل کارمان است. در حقیقت اگر اسپانسر ها وارد این ورزش شوند، هم کار برای ورزشکار آسان می گردد و هم این ورزش روز به روز بیشتر پیشرفت می نماید.

منبع: فرارو

به "معلق بین زمین و آسمان؛ بندبازی بانوی ایرانی روی کلیشه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معلق بین زمین و آسمان؛ بندبازی بانوی ایرانی روی کلیشه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید