خبرنگاران واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی

به گزارش وبلاگ دلند چت، تهران - خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه واگذاری های جدید اموال دولت از طریق صندوق های ETF را گام موثری در راستای خصوصی سازی واقعی و اجرای اصل 44 قانون اساسی دانست.

خبرنگاران واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی

بازار سرمایه در دو ماه اخیر به قدری رشد داشته که مایه شگفتی همه شده است، از طرف دیگر، دولت به سبب کاهش درآمدهای نفتی با مساله تأمین مخارج روبرو شده که ضلع سوم این مثلث، نقدینگی موجود در بازار است.

کارشناسان مالی نسبت به اثرات مخرب رشد این بازار هشدار می دهند، در این میان دولت ابتکاری را آغاز کرد که به گفته فردین آقا بزرگی، کارشناس بازار سرمایه، دولت با استفاده از فرصت موجود در بورس باید بخشی از نقدینگی موجود در بازار را به شیوه ای جمع آوری کند که بتواند کسری های مالی خود را با آن جبران کند.

به گفته وی، اکنون با توجه به اشتیاق خرید و ورود نقدینگی سرشار به بازار سرمایه، بهترین فرصت برای دولت فراهم شده است که از طریق سهام عدالت و ETFها که متشکل از سهام شرکت های دولتی هستند، بحث واگذاری اموال دولتی را سرعت ببخشد.

آقابزرگی در گفت و گو با خبرنگار مالی وبلاگ دلند چت، گفت: واگذاری سهام دولتی به صورت خرد در راستای تحقق کاهش تصدی گری دولتی و واگذاری مدیریت به بخش خصوصی تلقی نمی شود، اما چون اکنون میزان تقاضا بر عرضه در بازار بسیار بیشتر بوده و بازار سرمایه تشنه خرید سهام است، صندوق های ETF می تواند تا حدودی به دولت کمک کنند که تأمین مالی بخشی از بنگاه های خود را از این طریق انجام دهد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: همچنین صندوق واسطه گری مالی یکم پاسخ خوبی به تقاضای بازار سرمایه و راه چاره مناسبی برای جمع آوری نقدینگی است.

وی با تاکید بر اینکه اکنون قدم های خوبی در راستای خصوصی سازی در حال برداشته شدن است، گفت: واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق های ETF یکی از این قدم هاست که بر اساس آن اموالی به ارزش حدود 16 هزار میلیارد تومان عرضه می شود.

آقابزرگی گفت: این نکته را هم باید مد نظر داشت که مدیریت صندوق واسطه گری مالی یکم تا سال 1400 در دستان دولت باقی می ماند و پس از آن به بخش خصوصی واگذار می شود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید