حذف قرعه کشی خودرو از سال آینده

به گزارش وبلاگ دلند چت، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران وزیر صمت درخصوص برنامه های پیش رو بازار خودرو گفت: برنامه داریم در سال آینده بحث قرعه کشی خودرو را نداشته باشیم.

حذف قرعه کشی خودرو از سال آینده

وی اضافه کرد: درحال حاضر صنعت خودرو دارای مسائل حادی است. برنامه دقیقی برای آن طراحی نموده ایم که درحال اجرا است و ترجیح می دهم وقتی به نتیجه خاصی رسید درمورد آن صحبت کنم.

وی بعلاوه درخصوص صادرات بیان نمود: بحثی درخصوص ساخت داخل شروع شده است. واژه صادرات را دیگر به کار نبریم، بگوییم تجارت بین المللی که واژه بزرگ تری است.

فاطمی امین تشریح کرد: چه اشکال دارد در بازارهای دیگر برنامه تجارتی داشته باشیم و آن را توسعه دهیم. برای این هدف کاری باید انجام داد که باید زیر ساخت راه بی اندازیم، به طور مثال برنامه رایزن بازرگانی را داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بحث تامین اقتصادی هم مطرح می شود که اشتباه است منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در ایران پرداخت شود برترین استفاده اعتبار خریدار خارجی است یعنی برای خارجی ها تامین اقتصادی کنیم که از ایران کالا بخرند.

این مقام مسئول تشریح کرد: سرمایه گذاری در ایران، تعهد ارزی ایجاد می نماید، با افزایش دلار برخورد می نماید که در نهایت چالش ایجاد می نماید؛ کالایی که صادر می کنیم را اغلب کشورها می توانند فراوری نمایند؛ زیرساختی را باید ایجاد کنیم که از دو هفته گذشته اقدام به انجام آن شده است.

وزیر صمت با اشاره به موضوع تأمین اقتصادی گفت: اشتباه است که منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در ایران استفاده شود. برترین کاربرد منابع صندوق برای فاینانس خارجی ها و اعتبار خریدار به خارجی هاست. اگر از قبل این سیاست را اجرا می کردیم دچار مسائل الان نمی شدیم. 10 سال پیش که نرخ دلار سه هزار تومان بود منابع صندوق صرف صادرات شد که این صادرات بنا به ادعای خود فرد بود. به علت اینکه نرخ دلار از سه هزار تومان جهش قابل توجهی یافت به خاطر عدم اجرای به موقع طرح های صادراتی، چالش ایجاد شد.

او گفت: سال آینده نباید تعهد ارزی داشته باشیم، تحریم شدیم و بخش عمده ای آن برای عایدی نفتی بود و مصرف ارزی سرجای خود باقی بود بود و کلی نظام بهم خورد و پیچیده شد. امیدواریم سال آینده از اوایل تابستان دیگر تعهد ارزی نداشته باشیم، به حدی عایدی ارزی داریم که احتیاج ارزی را تامین کند و مسائل را برطرف کنیم.

حذف دلار از اقتصاد کشور

فاطمی امین تشریح کرد: موضوع دیگر به ثبات بازار برمی شود، در کشور مشکل فنی و فناوری نداریم، هیچکس نمی تواند ادعا کند که نمی تواند کار را از پیش ببرد، مطمئن هستم مشکل تامین اقتصادی هم نداریم. جدول منابع و مصارف نشان داده است می توانیم به رشد فراوری برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از ایده ها، خارج کردن اقتصاد از دلاری بودن است؛ مثلا خودرو 30 درصد قطعه وارد می کنیم، اما 40 درصد قیمت خودرو محصولاتی که در داخل فراوری می شود تبعیت از نرخ دلار دارد، برای همین متوجه افزایش قیمت می شویم.

این مقام مسئول تشریح کرد: به جد دنبال این هستیم که قیمت دلاری را حذف کنیم که در خصوص فولاد رخ داد.

منبع: وبلاگ دلند چت

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو وبلاگ دلند چت بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "حذف قرعه کشی خودرو از سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف قرعه کشی خودرو از سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید