سازمان سمت و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به گزارش وبلاگ دلند چت، تفاهم نامه همکاری بین سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت)، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام امضا شد.

سازمان سمت و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ دلند چت به نقل از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست)، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و ISC با سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) در نشست مشترک مسئولان این دو نهاد به صورت وبینار امروز دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 به امضاء رسید.

در این وبینار محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و ISC و محمد ذبیحی رئیس سازمان سمت به همراه معاونان و مدیران مربوطه حضور داشتند.

در شروع این نشست که در راستای سیاست های کلان مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی و با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شده بود، ابتدا محمدجواد دهقانی بعضی زیرساخت ها، فعالیت ها، و دستاورد های مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی را در عرصه های ملی و بین المللی معرفی کرد.

دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریت های کلان دو سازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد احتیاج کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نمود و آن را یکی از اهداف مهم این سازمان دانست.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف رایسست و ISC ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاه ها و دانشمندان در سطح منطقه و دنیا اسلام است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی وزارت علوم به این مرکز واگذار شده و هدف از این ارزیابی که هر سال بر اساس اطلاعات کمی و کیفی نشریات علمی انجام می گردد، ارتقای کیفیت نشریات بر اساس استاندار های مطرح در سطح ملی و بین المللی است.

وی گفت: در این راستا، ارزیابی و رتبه بندی مطابق با شیوه نامه مصوب کمسیون آنالیز نشریات علمی وزارت علوم تحت 6 معیار کلی و بیش از 50 شاخص زیر مجموعه انجام می گیرد. پایگاه استنادی شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی نموده است. در این شیوه از نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیار های ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل نشریات اولیه، نشریات لیست انتظار و نشریات هسته نمایه خواهند شد.

دهقانی اضافه نمود: یکی از محصولات جدید ISC سامانه Digital Object Recognizer (DOR) است. DOR یک کد منحصر به فرد است که برای هر چیزی شبیه اثر انگشت است. DOR به صورت بین المللی برای هر مقاله ای که در یک ژورنال یا یک کنفرانس، کتاب، سرانجام نامه، نرم افزار و ... نمایش داده می گردد، مشخص می گردد تا یاری کند مانند بارکد تشخیص آن ها را تسهیل کند.

هم افزایی که می تواند رسالت علمی ایران را به گوش دنیا برساند

در ادامه، محمد ذبیحی رئیس سازمان سمت با اشاره به تاریخچه تاسیس سمت گفت: این دو مجموعه با هم افزایی و تعاملات علمی می توانند رسالت علمی ایران را به گوش دنیا برسانند.

زهرا ابوالحسنی رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی سازمان سمت با اشاره به ساختار پژوهشی سمت گفت: اهم وظایف و اختیارات سازمان شامل چاپ، نشر و فروش کتب، منابع، مجلات و سایر تولیدات علمی و پژوهشی در داخل و خارج از کشور است.

وی اضافه نمود: پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی با هدف پژوهش و تحقیق در شاخه های علوم انسانی با سه رویکرد بنیادی، توسعه ای و کاربردی و همچنین اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقاتی با هدف دستیابی به منابع علمی دانشگاهی در همه حوزه های علوم انسانی تاسیس شده است.

در ادامه این جلسه بند های تفاهم نامه مورد بحث و آنالیز نهاده شد و پس از توافق طرفین، به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سازمان سمت و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام تفاهم نامه همکاری امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان سمت و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام تفاهم نامه همکاری امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید