دستگاه های چاپ در رویای تیراژ های 5000 نسخه ای

به گزارش وبلاگ دلند چت، منوچهر یارعلی، چاپخانه دار و فعال حوزه چاپ در گفت وگو با خبرنگاران ، با اشاره به کاهش تیراژ کتاب طی سال های اخیر گفت: تا قبل از شیوع بیماری کرونا -در حالی که در گذشته ای نه چندان دور، کتاب ها در 5000 نسخه چاپ می شدند- تیراژ ها به 500 نسخه رسیده بود و اکنون باز هم شاهد کاهش بیشتر تیراژ کتاب ها هستیم.

دستگاه های چاپ در رویای تیراژ های 5000 نسخه ای

وی با بیان اینکه کافی نبودن تسهیلات دولت در شرایط کنونی بازار کتاب و میزان توان پایین ناشران در انتشار کتاب نقش به سزایی دارد، ادامه داد: اصلاح زیرساخت ها، یکی از ضروریات این روزهای صنعت چاپ و نشر کشور به شمار می آید که متاسفانه هزینه ای برای اصلاح آن نمی شود.

یارعلی با طرح این موضوع که صنعت چاپ و نشر این روزها در حال ورشکستگی است، اعلام کرد: اگر مسئولان به داد این صنعت نرسند، آینده به خصوص در حوزه چاپ، معین نیست. ما در ماه های اخیر؛ شاهد تعطیلی برخی از واحدهای صنفی همسایه خود هستیم؛ زیرا مسائل متعدد در این صنعت نفس چاپخانه داران را گرفته است.

وی با بیان اینکه به دنبال شیوع بیماری کرونا، حدود چهار چاپخانه در یک منطقه به دلیل رکود و فشارهای مالی تعطیل شده اند، گفت: تا به حال سابقه نداشته است که در مدت چهار-پنج ماه، سه یا چهار چاپخانه در باز ه های زمانی نزدیک به هم بسته شوند و این موضوع از نتایج زیان بار بیماری کرونا بود که شاهد آن هستیم.

یارعلی ادامه داد: ما همکاری داشتیم که حدود 70 سال در این صنف کار می کرد اما اخیرا به دلیل مسائل زیادی که بر سر راهش وجود داشت، از ادامه کار سرد و دلزده شده و سرقفلی چاپخانه خود را به یک میوه فروشی فروخته است. همچنین چاپخانه ای با 20 سال سابقه که در همسایگی ما قرار داشت، دستگاه های خود را فروخته و ملکش را به چایخانه تبدیل کرده زیرا معتقد است که سود این کارها بیشتر است.

یارعلی همچنین به تجربه 40 ساله فعالیت خود در صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: کرونا بر صنایع و واحدهای تولیدی تاثیرات زیادی گذاشته است، در این میان برخی از صنایع با توجه به ذخایر و میزان درآمدی که داشتند، توانستند دوام بیاورند اما صنعت چاپ صنعتی است که واحدهای ضعیفی را در بر می گیرد.

وی در این زمینه توضیح داد: برخی واحدهای چاپ تنها با دو کارگر مشغول کارهستند زیرا هزینه ها بالا رفته است و به دنبال افزایش نرخ مالیات و بیمه و سایر هزینه ها کارگران خود را تعدیل کرده اند تا بتوانند روی پای خود بایستند اما باز هم با مسائل کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می کنند.

این فعال حوزه چاپ با بیان اینکه افق روشنی پیش روی صنعت چاپ نیست مگر اینکه دولت به داد این صنعت برسد، گفت: به دنبال شیوع بیماری کرونا، بخش زیادی از صادرات و واردات کالاها در دنیا تحت تاثیر قرار گرفته است و از آنجایی که تقریبا 90 درصد مواد اولیه این صنعت از خارج کشور تامین می شود، فعالان این حوزه با چالش های جدی روبه رو هستند.

یارعلی یادآور شد: انبارهای بسکمک از کالاهای ضروری صنعت چاپ مانند کاغذ و مرکب تقریبا خالی شده است و به همین دلیل شاهد دو برابر قیمت مرکب شده ایم. این درحالی است که برای دستمزدها ما فقط حدود 10 درصد به قیمت ها اضافه کرده ایم اما قیمت مواد مصرفی مورد نیاز ما چند برابر شده است.

لزوم پویایی چاپخانه ها در بحران

یارعلی همچنین درباره لزوم پویایی چاپخانه ها و به روزرسانی آن ها گفت: اکنون حدود 80 درصد چاپخانه های ما در مناطق مرکزی هنوز بافت سنتی دارند و از آنجایی که شیوه چاپ کتاب در سال های اخیر از افست به چاپ ریسو و چاپ دیجیتال حرکت کرده است، بسکمک از چاپخانه ها کار خود را از دست داده اند.

وی با اشاره به فعالیت بسکمک از کارگاه های چاپ در حوزه چاپ دیجیتال افزود: در نزدیکی چاپخانه ما کارگاهی وجود دارد که دو دستگاه ریسو و یک دستگاه چاپ دیجیتال دارد و کتاب ها را در شمارگان 200 تا 250 نسخه چاپ می کند و با این کار، هم هزینه های خود را کاهش داده است و هم سفارش جذب می کند.

یارعلی با بیان اینکه بسکمک از دستگاه های چاپ گران قیمت هستند، اعلام کرد: برخی از دستگاه های افست یک تا دو میلیارد تومان قیمت دارند و برای چاپخانه دار به صرفه نیست که کتاب ها را در 200 یا 300 نسخه چاپ کند. به همین دلیل بخش عمده سفارش ها محدود به کارگاه های دیجیتال یا کارگاه هایی که دستگاه سبک دارند کشیده شده است.

وی در این زمینه ادامه داد: از سوی دیگر برخی از دستگاه های چاپ هم قدیمی هستند و چاپخانه دار دیگر قدرت ندارد که کارگاه و مجموعه خود را تغییر شکل بدهد و ماهیت فعالیت خود را عوض کند و تنها با وجود نقدینگی می توانند از این شرایط رها شوند.

یارعلی با اشاره به امکان کمک دولت برای به روزرسانی چاپخانه ها گفت: اگر دولت بتواند تسهیلاتی بدهد که چاپخانه ها بتوانند چاپخانه ها خود را مجهز کنند، این امکان وجود دارد که بتوانند در جذب سفارش و مشتری پیروز باشند؛ در غیر این صورت توان این کار را به مرور از دست می دهند.

این فعال حوزه چاپ همچنین درباره لزوم اهمیت چاپخانه دار برای به روز شدن دستگاه ها و ماشین آلات به تناسب تغییرات دنیای دیجیتال، یادآور شد: برخی چاپخانه داران علاقه مند به انجام این کار هستند اما به دلیل تحریم های ظالمانه علیه ایران، به سختی می توانند به نمایشگاه های خارجی بروند و از کشورهای دیگر دستگاه خریداری کنند که از جمله مسائل این حوزه است.

پیشنهادهایی برای تمهیدات دولت در صنعت چاپ

وی با بیان اینکه دولت می تواند با کمک در قالب وام و تسهیلات مالی به دست اندرکاران صنعت چاپ از ادامه سیر نزولی فعالیت در این حوزه بکاهد، گفت: دولت می تواند پرداخت اقساط تسهیلات را طولانی مدت کند یا شرایطی ایجاد کند که بعد از اعطای وام یک دوره تنفس به چاپخانه دار بدهد و زمان یک ساله برای بازپرداخت ها در نظر بگیرد.

یارعلی افزود: پیش بینی تنفس برای بازپرداخت وام ها موجب می شود که چاپخانه ها بتوانند مشکل ساختاری خود را برطرف کرده و روی پای خود بایستند و واحدهایی که آسیب دیدند، زیرساخت های خود را محکم کنند تا کار آن ها به تعطیلی و ورشکستگی منجر نشود.

وی با اشاره به بخش دیگر مسائلی که چاپخانه ها با آن درگیر هستند، توضیح داد: امسال حقوق ها حدود 27 درصد رشد داشت و بالا رفتن همه هزینه ها برای یک چاپخانه دار، خیلی گران تمام می شود زیرا ما هزینه های اداری، مواد و کالا، حقوق کارگران و... را داریم و درحالی که همه نرخ ها افزایش داشته اما درآمدهای ما حتی 10 درصد هم بالا نرفته است.

یارعلی با بیان اینکه بسکمک از شرکت ها و چاپخانه ها وقتی می بینند درآمدشان بالا نیست، مجبور به تعدیل نیرو می شوند، اعلام کرد: زمانی که چاپخانه دار نمی تواند حقوق کارگران خود را پرداخت کند، نیروهای خود را مرخص می کند و برخی دیگر به زور مقاومت می کنند و کارگران خود را حفظ می کنند؛ زیرا هر کارگری چندین نفر عضو خانواده دارد و بیکاری آن ها مسائل زیادی را برای آن ها به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: الان زمانی است که دولت باید به داد فعالان این حوزه برسد. باید بگویم تسهیلاتی که اکنون دولت می دهد اصلا کافی نیست. اطلاع دارم که برای بیمه بیکاری تقریبا هیچ کارگری آن را دریافت نکرده و حتی وام هایی که دولت پرداخت می کرد تقریبا 10 درصد چاپخانه ها پیروز به دریافت آن شده اند و باقی نتوانستند استفاده کنند.

یارعلی با بیان اینکه دولت باید مسائل پرداخت وام ها را برطرف کند، گفت: اگر این وام ها به موقع در اختیار واحدهای چاپی قرار گیرد تا صاحبان مشاغل مسائل هزینه های خود را برطرف و حقوق کارگران خود را پرداخت کنند، تا حدی زیادی مسائل فعالان این حوزه برطرف می شود چون با مشکل نقدینگی روبه رو هستند.

وی همچنین به فعالیت برخی ارگان ها که مخل کار تولیدی ها هستند اشاره کرد و یادآور شد: مالیات ارزش اضافه کرده برای یک چاپخانه حدود 400 میلیون تومان برآورد شده است؛ درحالی که کل دستگاه های این چاپخانه 400 میلیون تومان هم نمی شود و چاپخانه دار حتی اگر دستگاه های خود را بفروشد، باید از جیب بگذارد تا مالیات پرداخت کند و دولت با استفاده از نظرات کارشناسان متخصص یا پیشکسوتان این حوزه موانع فعالیت در این حوزه را برطرف کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "دستگاه های چاپ در رویای تیراژ های 5000 نسخه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه های چاپ در رویای تیراژ های 5000 نسخه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید