معین تکلیف کانون پرورش فکری در هفته آینده

به گزارش وبلاگ دلند چت، مدیرعامل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان از مشخص تکلیف کتابخانه های این نهاد فرهنگی طی در هفته آینده اطلاع داد.

معین تکلیف کانون پرورش فکری در هفته آینده

به گزارش وبلاگ دلند چت، کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان چند روزی است که در صدر اخبار و دغدغه فعالان فرهنگی قرار گرفته است. انتشار خبر طرح درخواست واگذاری کتابخانه های این نهاد فرهنگی به نهاد کتابخانه های عمومی، موجی از واکنش ها را از سوی نویسندگان، هنرمندان و اهالی فرهنگ به همراه داشت.

جمعی از نویسندگان طی چند روز گذشته با انتشار یادداشت ها، تصاویر یا کتاب های کانون، دغدغه های خود در این زمینه را بازگو کردند. چهره هایی مانند فرهاد حسن زاده، داوود امیریان، هوشنگ مرادی کرمانی، مصطفی رحماندوست در میان این منتقدان دیده می شوند.

آن ها بر این باورند که جدا کردن کتابخانه های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان از این نهاد فرهنگی، پر پرواز را از مرغک کانون جدا نموده و موجب خارج شدن کانون از جهت خود می گردد. به گفته آنها اگرچه کانون در همه این سال ها با مسائل ریز و درشت روبرو بوده و با روزهای درخشان خود در دهه های 60 و 70 فاصله معناداری دارد، اما راهکار مسائل این نهاد فرهنگی در ادغام با دیگر نهادها نیست، بلکه این تصمیم گره مسائل کانون را کورتر می نماید.

  • تصویر قدیمی در روزهای جنجالی از کتابخانه کانون پرورش فکری در تهران

حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، در همین رابطه، با اشاره به موضوع ادغام کتابخانه های کانون پرورش فکری در نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: این پیشنهاد اولیه است و هیچ جا تایید و تصویب نشده است، بعد از پیشنهاد و وصول شدن از ما نظر خواستند، ما هم با ادله، منطق ، مدارک و مسندات و ادله های حقوقی و ماهیتی مخالفت شدید خود را از هم جانب کانون پرورش فکری و هم از طرف شخص وزیر آموزش و پرورش رسما اعلام کردیم. در کوشش هستیم با ادله منطق و استدلال این موضوع را طی هفته های آینده منتفی کنیم.

او با اشاره به دلایلی که مانع از ادغام کتابخانه های کانون می گردد، ادامه داد: این دوستان دنبال یکپارچه سازی موضوع کتابخانه های عمومی بودند که کانون پرورش فکری هم یکی از این موارد بود، ما گفتیم اساسنامه کانون چنین اجازه ای نمی دهد. اساسنامه مصوب شورای انقلاب 1359 ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است.

علامتی توضیح داد: به لحاظ ماهیتی ما متولی کتابخانه کودک و نوجوان هستیم، به عبارتی ما کتابخانه تخصصی هستیم و کتابخانه تخصصی با کتابخانه عمومی تفاوت ماهوی دارند. کتابخانه های کانون با مربی اداره می شوند، مربی که در مرکز فرهنگی و هنری ماست، کتابخانه ها با کتابدار اداره می شوند، این دو با هم تفاوت دارند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری اضافه نمود: اساس بستر فعالیت های کانون پرورش فکری بچه ها بر کتابخانه پایدار است، 60 نوع فعالیت پیرامون کتابخانه شکل گرفته است، اصلا کانون با کتابخانه و کتابخوانی شکل گرفته است.

او در پاسخ به این پرسش که در طرح ارشاد بر همسان سازی حقوق و تامین منابع کتابخانه های کانون تاکید شده؛ یعنی دو موضوعی که در یک دهه گذشته جز دغدغه اهالی کانون بوده است، چرا با وجود این با ادغام مخالفید؟گفت: این یک مسئله درون خانوادگی ما است، مربیان ما و همکاران ما جزو سرمایه های این کانون هستند. ما در راستای ارتقای تمام مسائل آن ها کوشش می کنیم و کوشش خواهیم کرد. همچنان که کتابداران عزیز یکسری مشکل دارند، سیاستِ نظام ایران و دولت محترم ارتقای کیفی و کمی کانون است و در کوشش هستیم تا این موضوع ادغام منتفی گردد.

علامتی با اشاره به مخالفت شدید وزیر آموزش و پرورش و نامه نگاری در این خصوص گفت: ما کوشش خواهیم کرد که کانون را به روزهای اوج برگردانیم، من به عنوان متولی کانون دغدغه همکارانم را دارم، و برای برطرف دغدغه های کارمندان کانون تمام قد کوشش خواهم کرد.

او از اعلام برنامه هایش برای بازگرداندن کانون به روزهای اوج در آینده نزدیک اطلاع داد و اضافه نمود: با یاری همه متولیان امر فرهنگ و هنر و حلقه های میانی و مردمی دست در دست هم خواهیم داد و کانون را به روزهای اوج برمی گردانیم.

علامتی شایعاتی مبنی بر نبود بودجه در آموزش و پرورش برای ساماندهی کانون پرورش فکری را کذب محض خواند و گفت: نگاه دولت، آموزش و پرورش و ... به کانون نظام سرمایه گذاری فرهنگی است؛ چون اگر امروز سرمایه گذاری کنیم ارتقای نسل های بعدی سود سرمایه امروز ما خواهد بود.

او در پاسخ به این پرسش که در طرح ارشاد بر زیان ده بودن کانون تاکید شده، برای خروج کانون از این شرایط چه برنامه ای دارید و آیا سنجیدن نهاد فزهنگی با این معیار صحیح است، گفت: من برای همین گفتم که این طرح نواقصی دارد، من معتقدم در حوزه فرهنگی، تربیتی، آموزشی، نگاه بازرگانی صرف نگاه خردمندانه ای نیست، نگاه، نگاه سرمایه گذاری فرهنگی است. در نگاه سرمایه گذاری فرهنگی ارتقای نسل های آینده مهم است که سود این سرمایه گذاری خواهد بود و امروز نگاه ما همین نگاه است.کانون هم از دولت می تواند بودجه بگیرد و هم خودش عایدی دارد.

علامتی در خاتمه گفت: هفته آینده جلساتی در کمیسیون مربوطه در دولت تشکیل خواهد شد که ما هم حضور پیدا نموده و دلایل مخالفت خود را بیان خواهیم کرد. امیدواریم که این موضوع منتفی گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "معین تکلیف کانون پرورش فکری در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین تکلیف کانون پرورش فکری در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید