برترین جاهای دیدنی مغولستان

به گزارش وبلاگ دلند چت، مغولستان در سراسر دنیا بیشتر برای دشت های بی انتها، فرهنگ چادرنشینی و البته چنگیز خان شناخته می گردد و منظره ها بسیار زیبا و دلنشینی دارد که گردش در آن ها می تواند برای علاقه مندان به طبیعت بسیار مجذوب کننده باشد.

برترین جاهای دیدنی مغولستان

در ادامه همراه با ما باشید تا برترین جاهای تماشای مغولستان را به شما معرفی کنیم.

10. قره قروم و صومعه اردن زو

Karakorum & Erdene Zuu Monastery

شهر قره قروم (Karakorum) زمانی به عنوان مرکز امپراتوری مغولستان شناخته می شد و اگر در سفر خود به مغولستان در پی کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرهنگ و تاریخ مغول ها هستید، پس بهتر است که از شهر قره قروم بازدید کنید. قره قروم زمانی شهری بسیار بزرگ و برجسته بود اما امروزه تنها ویرانه هایی از آن به جای مانده است و در هر سمت آن نیز دشت ها و جلگه های بی خاتمه به چشم می خورند. جاذبه اصلی اینجا نیز صومعه اردن زو (Erdene Zuu Monastery) است که در سال 1585 میلادی ساخته شده بود.

9. دریاچه ترخین ساگان

Terkhiin Tsagaan Nuur

دریاچه ترخین ساگان (Terkhiin Tsagaan Nuur) به معنای دریاچه سفید بزرگ است که نامی کاملا به جا است چراکه آب های این دریاچه بازتاب نماینده آسمان و ابرهای بالای خود هستند. پیرامون دریاچه را نیز تپه های مختلفی فراگرفته اند و منظره های بسیار زیبا خلق نموده اند که گردش اسب ها در سواحل دریاچه، زیبایی آن را دو چندان می نماید. به علت دورافتاده بودن دریاچه، کمپ زدن در ساحل آن می تواند بسیار لذت بخش باشد. از سوی دیگر، می توانید در منطقه ها اطراف کاوش و گردش کنید و از منظره ها مختلف آن لذت ببرید.

8. دشت اورخون

Orkhon Valley

دشت اورخون (Orkhon Valley) در در میانه کشور مغولستان واقع شده است. باورهای بسیار زیاد و مختلفی در رابطه با این دشت وجود دارد و در میان ساکنین مغولستان از اهمیت بسیاری برخوردار است و حاکمان مختلفی که بر این جلگه حکمرانی می کردند، ارزش زیادی برای آن قائل بودند. به همین علت است که آثار تاریخی و فرهنگی مختلفی را می توان در این منطقه کوهستانی مشاهده کرد. یادبود اورخون متعلق به قرن هشتم میلادی و میراث تووخون از جمله برجسته ترین آثار دشت اورخون محسوب می شوند. ویرانه های قره قروم و صومعه اردن زو نیز در همین دشت واقع شده است.

7. تندیس اسب سوار چنگیزخان

Genghis Khan Statue Complex

مجسمه غول پیکر و خیره نماینده چنگیزخان که سوار بر اسب است و مشرف به دشت و کوهستان های پیرامون خود واقع شده است، از جمله جاذبه های برجسته مغولستان محسوب می گردد. تندیس اسب سوار چنگیزخان (Genghis Khan Statue Complex) ارتفاعی حدود 40 متر دارد که در سال 2008 میلادی به افتخار هشتصدمین سالگرد تاسیس امپراتوری مغولستان ساخته شده بود. این جاذبه گردشگری در فاصله 50 کیلومتری خارج از اولان باتور (Ulaanbaatar) واقع شده است و در آنجا، رستوران، فروشگاه و موزه باستان شناسی وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

6. شهر اولان باتور

Ulaanbaatar

شهر برجسته و بزرگ اولان باتور مرکز مغولستان است و مرکز تجاری، اداری و فرهنگی این کشور به شمار می رود و حدود نیمی از جمعیت مغولستان را در خود جای داده است. این شهر در دشت گهواره طلایی (Valley of the Golden Cradle) واقع شده است که در آنجا رودهای سلب و توول به یکدیگر می رسند. شهر اولان باتور ترکیبی عجیب از زندگی چادرنشینی و شهری را در خود جای داده است و در آن می توان ساختمان های زیادی به سبک دوره شوروی را مشاهده کرد.

5. پارک ملی آلتای تاوان بوگد

Altai Tavan Bogd National Park

پارک ملی آلتای تاوان بوگد (Altai Tavan Bogd National Park) منطقه ای بسیار گسترده و وسیع است که از کوهستان تاوان بوگد تا دریاچه های دایان، خوتون و خورگان را درون خود جای داده و پر از منظره ها تماشایی و طبیعی است. این پارک ملی در بخش غربی مغولستان واقع شده است و به علت موقعیت دورافتاده اش، تقریبا دست نخورده و بکر به جای مانده است و در آنجا گیاهان و جانوران زیادی زندگی می نمایند.

4. دریاچه خووسگول

Khovsgol Lake

دریاچه خووسگول (Khovsgol Lake) یکی از بزرگترین دریاچه های مغولستان محسوب می گردد و نام آن به معنای خواهر کوچک تر است و علت آن نیز مجاورت آن با دریاچه بایکال (Lake Baikal) در فاصله 200 کیلومتری در شمال شرقی اش در کشور روسیه است. پیرامون دریاچه خووسگول را پارکی ملی به همین نام فراگرفته است که در آنجا می توان کوهستان های مرتفع، دشت های گسترده و منظره ها طبیعی مختلفی را مشاهده کرد. با اینکه حیات وحش زیادی در آب های این دریاچه زندگی نمی نماید اما تقریبا 70 درصد از آب شیرین مغولستان در این دریاچه ذخیره شده، دریاچه ای که حدود دو میلیون سال پیش شکل گرفته است.

3. پارک ملی هاستای

Hustai National Park

پارک ملی هاستای (Hustai National Park) در فاصله کوتاهی از مرکز مغولستان واقع شده است و در سفر خود به شهر اولان باتور باید از این پارک ملی نیز تماشا کنید. این پارک ملی با دشت های گسترده و کوهستان خنتی در کنارش، بسیار زیبا و مجذوب کننده به نظر می رسد. در سفر به اینجا شاهد گله های مختلفی از اسب های وحشی خواهید بود که در حال چرا هستند.

2. پارک ملی گورخی-تارلج

Gorkhi-Terelj National Park

یکی از محبوب ترین و مجذوب کننده ترین جاذبه های مغولستان، پارک ملی گورخی-تارلج (Gorkhi-Terelj National Park) است که منظره ها کوهستانی آن توجه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. در این پارک ملی می توان شاهد صخره های متفاوت، رودهای خروشان و دشت های تماشایی بود. در نقاط مختلف پارک ملی نیز می توان چادرهای دایره ای که به نام یورت شناخته می شوند را مشاهده کرد. از جمله فعالیت هایی که می توان در اینجا انجام داد، می توان به صخره نوردی، کوهنوردی و قایق رانی اشاره نمود.

1. بیابان گبی

Gobi Desert

آب وهوا و محیط خشن بیابان گبی (Gobi Desert) ممکن است در نگاه اول چندان مجذوب کننده به نظر نرسد اما گردش در آن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. تل ماسه های بی خاتمه، صخره های باستانی و بیابانی منزوی باعث می گردد تا تجربه ای منحصربه فرد و مجذوب کننده در بیابان گبی را بدست بیاورید. در بیابان خشک و بی آب و علف گبی نیز منظره ها زیبای طبیعی همانند دره ها، غارها و صخره های تماشایی به چشم می خورند که سوژه های بسیار خوبی برای عکاسی محسوب می شوند.

منبع: فوت و فن / touropia.com

به "برترین جاهای دیدنی مغولستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاهای دیدنی مغولستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید