بذر سرطان در 50 سال پیش از ظاهر شدنِ بیماری در بدن کاشته می شود

به گزارش وبلاگ دلند چت، نتیجه این پژوهش که در ژورنالِ نیچر چاپ شده است، نشان می دهد از هر 5 جهش 1 جهش رویدادی بسیار زودهنگام است که می تواند به شکل گیری تومور در بدن بینجامد. این به این معنی است که جهش های منجر به سرطان می توانند در دورانِ کودکی فرد شکل گرفته باشند.

بذر سرطان در 50 سال پیش از ظاهر شدنِ بیماری در بدن کاشته می شود

نتیجه یافته های گسترده ترین تحقیقی که تا به امروز درباره جهش های ژنتیکی اجرا شده است، نشان می دهد: نشانه های اولیه سرطان سال ها و حتی دهه ها پیش از تشخیص می تواند در فرد ظاهر شود.

نتیجه این پژوهش که در ژورنالِ نیچر چاپ شده است، نشان می دهد از هر 5 جهش 1 جهش رویدادی بسیار زودهنگام است که می تواند به شکل گیری تومور در بدن بینجامد. این به این معنی است که جهش های منجر به سرطان می توانند در دورانِ کودکی فرد شکل گرفته باشند.

. درمان سرطان با تناسب اندام

. عکاسی از هوچکین

. سلول تی شاید همه سرطان ها را معالجه کند

. ترمیمِ معجزه آسای ریه های سیگاری های سابق

. همه آنچه درباره سرطان سینه باید بدانید

این پژوهش نشان می دهد، حتی در موردِ سرطانِ تخمدان که پیش از این قاتل خاموش شناخته می شد نیز تغییراتِ منجر به سرطان بسیار زودهنگام - حتی تا 50 سال پیش از بروزِ سرطان - در فرد رخ می دهد. سرطانِ تخمدان در زمره سرطان هایی است که در مراحل پیشرفته و با مراجعه بیمار به پزشک و شکایت از بی اشت هایی و نفخ تشخیص داده می شود.

این یافته ها، که بر اساس نمونه گیری از بیش از 2500 نوع تومور و 38 نوع سرطان به دست آمده است، نشان می دهد که پنجره فرصتی، که در آن بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده می شود و بنابراین قابل درمان است، بسیار طولانی تر از چیزی است که پیش از این تصور می شد. درواقع، در آینده می توان با غربالگریِ بچه ها سرطان را پیش بینی و از بیمار شدنِ آن ها در بزرگسالی پیشگیری کرد.

پیتر ون لو، نویسنده ارشد این پژوهشِ عظیم که در مؤسسه فرانسیس کریک در لندن مستقر است، می گوید: شگفت انگیزترین بخشِ این پژوهش آن است که نشان می دهد چطور برخی از تغییراتِ ژنتیکی سال ها پیش از تشخیص و سال ها پیش از شکل گیریِ سرطان و در بافتِ سالم رخ می دهند.

دستیابی به این الگو به این معنی است که می توانیم آزمایش های تشخیصیِ جدیدی را طراحی کنیم که علائم سرطان را بسیار پیش از بروز آن نشان دهند. سرطان پنجره فرصتی دارد.

کِلِمنسی جولی، نویسنده همکار در این پژوهش، نیز می گوید: پژوهش نشان می دهد برخی از تغییرات ظاهراً سال ها پیش از آنکه نشانه های سرطان در فرد بروز کند، در او رخ می دهند.

مطالعه جولی و همکارانش نشان می دهد، در حدودِ نیمی از جهش ها در فقط 9 ژن رخ می دهد که یعنی تعدادِ اندکی ژنِ رایج وجود دارد که به عنوانِ محرک عمل و سلول های سالم را در به جهتِ سرطانی شدن منحرف می کنند.

ممکن است در آینده بتوان این جهش ها را با استفاده از آنچه بافت برداریِ مایع نامیده می شود، تشخیص داد. بافت برداریِ مایع یک نوع آزمایشِ ژنتیکی برای تشخیصِ جهش در دی ان ایِ آزاد در گردش است که در خون حمل می شود، این دی ان ای می تواند وجودِ تومور ها در جا های دیگر بدن را تعیین کند.

کشفِ این نکته که بذر های سرطان سال ها پیش از ظاهر شدنِ نخستین نشانه های آن در بدن کاشته می شود به این معنی نیست که معاینه های فعلیِ دوره ای برای پیشگیری از سرطان به سرعت متوقف خواهد شد. بلکه به این معنی است که افرادی که خطر ابتلا به سرطان در آن ها بالاتر است را می توان در مراحل ابتدایی تر تشخیص داد.

ون لو می گوید: پزشکان می توانند این جهش های اولیه را تشخیص دهند و در بیمارانی که نتایج این آزمایش ها در آن ها مثبت است، تصویربرداری های حساس انجام دهند.

او می افزاید: چنین چیزی ممکن است در حال حاضر علمی-تخیلی به نظر برسد، اما امکان دارد که در آینده بتوان سلول های سرطانی را در یک جلسه تشخیص داد و از بین برد.

سلول های انسانی میلیارد ها بار دچار جهش می شوند، اما فقط تعدادی از این جهش ها که به جهش های پیش برنده معروفند، می توانند منجر به سرطان شوند.

این پژوهش بخشی از پژوهشی با عنوانِ Pan-Cancer Analysis of Whole Genomes project

است که یک همکاریِ بین المللی برای تعیین الگو های جهش ژنتیکیِ منجر به سرطان است.

منابع:Nypost.com &The Guardian

ترجمه: سایت وبلاگ دلند چت

منبع: فرادید

به "بذر سرطان در 50 سال پیش از ظاهر شدنِ بیماری در بدن کاشته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بذر سرطان در 50 سال پیش از ظاهر شدنِ بیماری در بدن کاشته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید