آنالیز علمی بیماری هلیکوباکترپیلوری در انتقال باکتری

به گزارش وبلاگ دلند چت، هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری گرم منفی است که می تواند درون معده انسان زندگی کند و منجر به بیماری هایی مانند گاستریت، زخم معده، روده و سرطان معده گردد.

آنالیز علمی بیماری هلیکوباکترپیلوری در انتقال باکتری

پس از ورود به معده، این باکتری اوره آز ترشح می نماید که منجر به خنثی شدن ریز محیط اسیدی پیرامون آن می گردد، سپس با یاری تاژک خود وارد آستر اپیتلیال معده می گردد، جایی که اسیدیته نزدیک به خنثی است و در آنجا کلونیزه شده به حیات خود ادامه می دهد.

در این مرحله باکتری آغاز به ترشح موادی مانند ساسیتوتوکسین واکوئله کننده A، می نماید که به سلول های اپیتلیالی پیرامونش آسیب می زند. در مقابل لایه اپیتلیالی پوشاننده معده سیتوکین ها و کیموکیناز هایی برای دفاع ترشح می نماید که منجر به بروز عوارض بالینی مانند گاستریک می گردد.

محققان کشور با هدف آنالیز امکان انتقال سم از طریق وزیکول های خارج سلولی باکتری و سلول های اپیتلیال به انجام پژوهشی پرداختند که طی آن وزیکول های باکتری ها جمع آوری شده و در مجاورت رده سلولی اپیتلیال نهاده شدند.

سپس وزیکول های باکتری ها و وزیکول های خارج سلولی سلول های آلوده شده جمع آوری شد و برای آلوده کردن رده سلولی اپیتلیالی تازه ای مورد استفاده نهاده شد و اثر این وزیکول ها بر سلول ها با روش های آزمایشگاهی آنالیز شد.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Microbial Pathogenesis منتشر شده است، نشان داد وزیکول های باکتری دارای نشانگرهای سطحی باکتری و محتوی سم آن هستند در حالی که ویزیکول های خارج سلولی سلول های اپیتلیالی بزرگتر بوده نشانگرهای باکتری و اپیتلیالی را همزمان در خود داشتند.

نتایج این پژوهش نشان داد انتقال سموم باکتری به سلول های اپیتلیال در غیاب باکتری و در حضور وزیکول ها اتفاق می افتد.

نتایج این پژوهش نشان داد وزیکول های خارج سلولی حاصل از سلول های اپیتلیال آلوده شده، مانند وزیکول های باکتریایی قادر به انتقال سموم باکتری، آلوده کردن و ایجاد تغییر در شکل ظاهری سلول ها هستند.

دکتر مرجان محمدی، سمانه صابری، دکتر فائزه شکری و همکارانشان از انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه رویان محققان این پروژه بودند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنالیز علمی بیماری هلیکوباکترپیلوری در انتقال باکتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز علمی بیماری هلیکوباکترپیلوری در انتقال باکتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید