ارتقاء کیفیت و ایمنی ساختمان ها با پیوند تمام ارکان ساخت و ساز محقق می گردد

به گزارش وبلاگ دلند چت، خبرگزاری خبرنگاران - عبدالرضا گلپایگانی گفت: هماهنگی و پیوند بین تمام ارکان ساخت و ساز اعم از شهرداری، وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی، سازندگان و تولیدکنندگان مصالح موجب ارتقاء کیفیت و ایمنی ساختمان های شهر می گردد.

ارتقاء کیفیت و ایمنی ساختمان ها با پیوند تمام ارکان ساخت و ساز محقق می گردد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ دلند چت به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، گفت: هدف از برگزاری چنین نمایشگاهی معرفی محصولات و روش های نوین ساخت و ساز است؛ آشنایی با این روش ها و محصولات می تواند به افزایش کیفیت فضای زندگی و ارتقاء کیفی ساختمان های شهر یاری کند. معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم به واسطه مسئولیت و وظیفه قانونی که در موضوع احداث ساختمان ها منطبق بر ضوابط و مقررات و معیارهای فنی بر عهده دارد، باید با روش های روز این صنعت آشنا باشد تا بتواند چارچوب های کاری خود را در مبحث نظارت یا طراحی با روش ها و مصالح روز جهان منطبق کند.

وی با تأکید بر ضرورت وجود هماهنگی و پیوند بین نظام اداری که وظیفه صدور پروانه، طراحی و نظارت را بر عهده دارد، وزارت راه و شهرسازی که در تدوین قوانین و مقررات انجام وظیفه می نماید، اعضای نظام مهندسی که کار طراحی و ساختمان سازی را انجام می دهد و فراوری کنندگان مصالح، در بهره گیری از روش های نوین ساختمان سازی، اعلام کرد: این هماهنگی و پیوند، تأثیرگذاری هر کدام از این ارکان را در افزایش کیفیت ساختمان سازی ارتقا می دهد، چراکه اگر هر کدام از این ارکان به تنهایی و بدون هماهنگی و حمایت دیگری اقدام کند، حتماً کار ناقص خواهد ماند.

گلپایگانی توضیح داد: به اسم مثال، بخشنامه ای در سال های گذشته درخصوص تایید شروع عملیات ساختمانی داشتیم که براساس آن برای اینکه پروانه ای پادار و برگ شروع عملیات ساختمانی صادر گردد، باید ابتدا تجهیز کارگاه انجام می شد و گودبرداری تا سطح شالوده صورت می گرفت اما امروز روش های دیگری برای شروع عملیات ساخت و ساز به بازار آمده و آن روش اجرا از بالا Top Down است که در این روش گودبرداری تا سطح شالوده انجام نمی گردد و با اجرای سازه، عملیات ساخت به صورت طبقه به طبقه از بالا به پایین انجام می گردد. بنابراین اگر ما شناخت درستی از روش های نوین نداشته باشیم، بخشنامه ای که مرتبط با تایید شروع عملیات ساختمانی است روزآمد نخواهد شد و این مسئله، مهندس ناظر، مالک و سازنده را با چالش روبرو خواهد نمود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: هماهنگی بین تمام اجزا و ارکان ساختمان سازی ما را به هدف که همان ارتقاء کیفیت ساختمان ها و ایمنی و روان شدن انجام کارها است، نزدیکتر می نماید. برگزاری چنین نمایشگاه هایی هم می تواند محل عرضه مصالح و روش های نوین باشد تا مردم، سازندگان و دست اندرکاران این عرصه با این روش ها و مصالح و افرادی که می توانند این خدمات نوین را ارائه دهند، آشنا شوند و این تعامل به حرکت ساختمان سازی به سمت یک صنعت مهندسی یاری خواهد نمود.

وی افزود: حضور ما هم در این نمایشگاه، هم به منظور آشنایی با دستاوردهای روز صنعت ساختمان و هم تشویق و حمایت شرکت هایی که گام های نوینی در جهت کار مهندسی در کشور برداشته اند و شنیدن مسائل و چالش های پیش رو برای یاری به آن ها بود.

گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد کیفیت ساختمان های شهر تهران گفت: ما نمی توانیم بگوییم آنچه در شهر تهران ساخته می گردد، واجد همه معیارهای کیفی است اما ما در شهرداری تهران تا حدی که در حیطه اختیارات و وظایفمان بوده، سعی کردیم با ایجاد هماهنگی بین سازندگان، فراوری کنندگان مصالح و نظام مهندسی، کیفیت ساخت و ساز در تهران را ارتقاء دهیم.

وی ادامه داد: الزام استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان و بعلاوه سختگیری در حوزه تایید کار و گزارش مهندس ناظر و برنامه ریزی و تقسیم کار، نظارت دقیق مأمور شهرداری بر ساخت و ساز از اقداماتی است که به منظور ارتقاء کیفیت ساختمان های شهر انجام می گردد. علاوه بر آن در اداره کل معماری و ساختمان، یکی از دانشگاه های معتبر به اسم عامل چهارم، به صورت تصادفی ساخت و سازهایی که در شهر انجام می گردد را از نظر کیفی کنترل می نماید و این کنترل ها، هم منجر به آسیب شناسی و اصلاح بخشنامه ها و روش های کاری خواهد شد و هم از تخلفات جلوگیری می نماید.

گلپایگانی اضافه نمود: در این کنترل ها، مهندسین ناظر یا مأمورین شهرداری منطقه ها که در کار نظارت اهمال نموده اند، شناسایی شده و براساس قانون با آن ها و مسئولین هر پروژه برخورد خواهد شد و باید گفت که این بازدیدهای تصادفی، زنگ هشداری است برای مسئولان پروژه های ساختمانی در شهر تهران تا دقت بیشتری در انجام وظایف خود داشته باشند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "ارتقاء کیفیت و ایمنی ساختمان ها با پیوند تمام ارکان ساخت و ساز محقق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقاء کیفیت و ایمنی ساختمان ها با پیوند تمام ارکان ساخت و ساز محقق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید