جزئیات طرح عبدالله برای حل بحران سیاسی افغانستان

به گزارش وبلاگ دلند چت، منابعی در تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان به بی بی سی گفته اند که اختلاف نظر در سطح رهبری این گروه سبب تأخیر در نهایی شدن طرح این تیم برای حل بحران سیاسی و اختلاف با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شده است.

جزئیات طرح عبدالله برای حل بحران سیاسی افغانستان

این منابع می گویند در حال حاضر دو دیدگاه در میان اعضای تیم عبدالله وجود دارد. شماری از اعضای این تیم به پذیرفتن رهبری شورای عالی مصالحه (صلح) و نقش 50 درصدی در دولت تمایل دارند و آن را قابل قبول می دانند ولی دسته دیگر به ابطال نتیجه انتخابات جنجالی چند ماه پیش و ایجاد صدارت اجرایی (وزیر اجرایی) تاکید می کنند.

منابعی که خواستند نامشان در خبر ذکر نشود به بی بی سی گفتند که عبدالله، محمد محقق، انور الحق احدی، حاجی دین محمد و شمار دیگر از اعضای رهبری با پذیرش ریاست شورای عالی مصالحه موافق هستند.

بر اساس این طرح، عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه بر اساس توافق سیاسی نه بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی مشخص می شود، سهم 50 درصدی در کابینه و نهادهای مستقل را نیز می پذیرد، اما با این ویژگی که رئیس جمهور غنی صلاحیت برکناری وزیران معرفی شده از سوی عبدالله را نداشته باشد و در صورت تغییر افراد جانشین آنها از تیم عبدالله باشد.

این دسته معتقدند که عبدالله در کنار رهبری شورای عالی مصالحه، عضویت در کابینه، عضویت شورای امنیت ملی افغانستان را نیز داشته باشد. معاونان عبدالله نیز به عنوان کنندگان خاص رئیس شورای عالی مصالحه عضویت کابینه را داشته باشند.

حدود یک هفته قبل، منابع نزدیک به عبدالله گفته بودند که بر روی طرح جدیدی برای حل بحران سیاسی که پس از اعلام نتایج انتخابات اخیر در این کشور به وجود آمد، کار می کنند، ولی این منابع به بی بی سی گفته اند که نشست های متعدد در شب و روزهای اخیر میان رهبری تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی اجرا شده تا این طرح نهایی و با کاخ ریاست جمهوری به اشتراک گذاشته شود.

امید میثم از سخنگویان عبدالله اما به بی بی سی گفت که کار روی طرح به شدت جریان و رایزنی ها ادامه دارد.

او اضافه کرد: انتظار می رود این طرح به زودی با طرف میانجی به اشتراک گذاشته شود.

لازم به ذکر است حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین، عبد ربه رسول سیاف، محمد یونس قانونی و محمد کریم خلیلی از رهبران جهادی به عنوان هیأت میانجی میان کاخ ریاست جمهوری و دفتر کار آقای عبدالله در رفت و آمد هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزئیات طرح عبدالله برای حل بحران سیاسی افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح عبدالله برای حل بحران سیاسی افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید