افزایش اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی؛ عزل و نصب ها در وزارت خارجه افغانستان ادامه می یابد

به گزارش وبلاگ دلند چت، ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به حکم ریاست اجرایی این کشور مبنی بر پایان عزل و نصب ها در وزارت خارجه تاکید کرد که اصلاحات در وزارت امور خارجه ادامه خواهد یافت.

افزایش اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی؛ عزل و نصب ها در وزارت خارجه افغانستان ادامه می یابد

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ دلند چت، پس از انتصاب های اخیر اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در بخش های نظامی و دیپلماتیک، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این کشور با صدور حکمی از وزارت خارجه افغانستان خواست تا اعلام نتیجه انتخابات از عزل و نصب در این وزارتخانه خودداری کند.

این خواسته واکنش ریاست جمهوری افغانستان را در پی داشته است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات عبدالله تاکید کرده است که اصلاحات در وزارت امور خارجه این کشور بر اساس نیازمندی برای اداره بهتر ادامه خواهد یافت.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در گفت وگو با روزنامه 8 صبح گفت که با توجه به حضور اشرف غنی در مسند حکومت و نیاز به اعمال اصلاحات، این فرایند در وزارت امور خارجه هم چنان ادامه خواهد یافت.

وی افزود: موضوع اصلاحات، به ویژه در امور خارجه و سایر نهادها از صلاحیت های رئیس جمهور است و آن چه در وزارت امور خارجه اتفاق می افتد، بخشی از برنامه های اصلاحی برای افزایش کارایی این وزارتخانه است.

عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی پیش از این نیز اقدامات اشرف غنی را خودسری های ارگ و خلاف مفاد توافق نامه حکومت وحدت ملی خاطرنشان کرد و به عزل و نصب های موازی هشدار داد.

رئیس اجرایی دولت افغانستان تاکید کرده بود که ایجاد نهادهای موازی، مداخله بی مورد، تضعیف نهادها، برخورد دوگانه و سلیقه ای با مسوولان نهادهای این کشور مانع حکومت داری موثر و اصلاحات می شود و زمینه گسست ملی را فراهم می کند.

گفتنی است که بر اساس توافق نامه حکومت وحدت ملی، وزارت امور خارجه بخشی از سهم ریاست اجرایی به رهبری عبدالله عبدالله محسوب می شود.

حکومت وحدت ملی با میانجی گری وزیر خارجه سابق آمریکا پس از انتخابات 2014 میلادی تشکیل شد که تا به امروز با اختلافات و بحران های بسیاری همراه بوده است.

تشکیل حکومت وحدت ملی با میانجی گری آمریکا از نظر بسیاری از کارشناسان، فعالان مدنی و نمایندگان افغان خلاف قانون اساسی افغانستان و در تضاد با مبانی دموکراسی اجرا شده است زیرا آمریکا با دخالت در نتیجه انتخابات این کشور و تحمیل یک دولت غیرقانونی آرای مردم افغانستان را نادیده گرفت و مانعی در جهت حق مشخص سرنوشت آنها شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "افزایش اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی؛ عزل و نصب ها در وزارت خارجه افغانستان ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی؛ عزل و نصب ها در وزارت خارجه افغانستان ادامه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید