سریال فارگو؛ وقتی خون برف را آب می نماید

به گزارش وبلاگ دلند چت، شاید وقتی برادران کوئن در سال 1996 فیلم سینمایی فارگو را می ساختند، هرگز فکر نمی کردند سال ها بعد سریالی براساس داستانی که آن ها پرورش داده بودند، نوشته گردد. این فیلم که در شصت و نهمین دوره از مراسم اسکار برنده دو جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول زن شد، یکی از مهم ترین فیلم های دهه 90 میلادی سینمای ایالات متحده است.

سریال فارگو؛ وقتی خون برف را آب می نماید

دنیای فیلم فارگو، دنیایی سرد و تاریک بود. اتمسفری که قساوت انسانی را به زیبایی به تصویر می کشید و از روایت نابودی زندگی انسان ها ترسی نداشت. این دنیای جذاب و تازه، برای سال ها در میان صفحات تاریخ سینما گرفتار بود تا این که در سال 2014 شبکه تلویزیونی FX تصمیم گرفت سریالی براساس داستان و فضای آن فراوری کند.

این سریال که دنباله ای غیرمستقیم درباره فیلم برادران کوئن بود، جهت موفقیت فیلم را کامل تر کرد. تا امروز سه فصل از این سریال منتشر شده است. هر فصل از سریال، به شدت مورد استقبال منتقدان نهاده شد.

آیا سریال فارگو ارتباطی با فیلم فارگو دارد؟

نخستین فصل سریال فارگو به شدت مورد توجه منتقدان و تماشاگران نهاده شد. بسیاری آن را یکی از بهترین سریال هایی می دانستند که در سال 2014 منتشر شده است. با این حال برای بیشتر آن هایی که تصمیم داشتند این سریال را تماشا نمایند، این سوال مطرح بود که آیا سریال ارتباطی با فیلم دارد؟ آیا بهتر است پیش از تماشای سریال، به تماشای فیلم فارگو بنشینیم؟ پاسخ این سوال تقریبا نسبی است.

بخش کوچکی از داستان فصل نخست سریال، ارتباطی با فیلم قدیمی فارگو دارد. البته این به معنای آن نیست که اگر فیلم را تماشا نکنید، در درک اتفاقات سریال هم دچار مشکل می شوید. بلکه در سریال با سرنوشت یکی از شخصیت های فرعی فیلم روبرو می شویم. اما داستان فصل نخست بیشتر از هر چیز دیگری درباره یک داستان جدید است. در سال 2006، لستر نیگارد کارمند یک شرکت بیمه است. او زندگی خوبی ندارد. همسرش با او درگیر می شود و در محل کارش هم موفقیتی به دست نمی آورد. او در شهر بمیجی در ایالت مینه سوتا زندگی می نماید. لستر پس از درگیری با یکی از دوستان قدیمی اش، با بینی شکسته راهی بیمارستان می شود. او در بیمارستان با مردی به نام لورن مالوو آشنا می شود. مالوو به او پیشنهاد می دهد انتقام این درگیری را از دوست قدیمی اش بگیرد. لستر تصمیم می گیرد پاسخی ندهد. اما مالوو به تنهایی دوست قدیمی لینگارد را به قتل می رساند. پس از آن لستر درگیر حواشی جدیدی می شود که اصلا انتظار آن را نداشته است.

آیا داستان فصل های سریال فارگو با یکدیگر ارتباطی دارد؟

اگرچه سریال حتی ارتباط زیادی هم با فیلم ندارد، اما تقریبا هیچ ارتباطی میان فصول متعدد آن نیز وجود دارد. بنابراین فارگو یک سریال آنتولوژی است. با بالا رفتن کیفیت فراوریات تلویزیونی در دهه 50 میلادی، مردم نمی دانستند چگونه باید ده ها سریال جذاب را دنبال نمایند. از سوی دیگر، بیشتر تهیه نمایندگان نگران از دست دادن مخاطبان خود در درازمدت بودند. بنابراین سریال های آنتولوژی در چنین شرایطی شکل گرفتند. سریال های آنتولوژی ژانر و فضایی معین داشتند اما داستان و شخصیت های آن در یک اپیزود یا یک فصل محدود شده بود. بنابراین این حق انتخاب را به تماشاگران خود می دادند تا سریال های کوتاه تر را انتخاب نمایند.

سریال فارگو هم یک سریال آنتولوژی است فصل دوم این سریال، با وجود آن که هم چنان در ایالت های مینه سوتا، داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی در جریان است اما داستان و شخصیت های متفاوتی دارد. در سال 1979، خانواده گرهارت قدرتمندترین خانواده شهر فارگو است. اما دو حادثه ممکن است صندلی این خانواده را ویران کند. نخست آن که پدر خانواده با یک سکته مغزی آن ها را تنها می گذارد. اما حادثه دوم خطر بیشتری دارد. سومین پسر خانواده گرهارت به قتل رسیده و کسی این خبر را هنوز نمی داند.

آیا سریال فارگو ارزش تماشاکردن دارد؟

نواه هاولی، نویسنده و خالق سریال فارگو پس از ساخت دومین فصل سریال خاطرنشان کرد برای مدتی درگیر پروژه های دیگری خواهد بود. بنابراین نمی تواند فصل سوم فارگو را برای انتشار در سال 2016 آماده کند. یک سال بعد، فصل سوم فارگو منتشر شد و نتوانست به اندازه فصل های اول و دوم نظر منتقدان را جلب کند. ری استوسی خواستار ازدواج با نیکی سوانگو است. اما پول زیادی ندارد. بنابراین از نیکی درخواست می نماید تا از برادرش مقداری پول قرض بگیرد. اما برادر نیکی این خواسته را رد می نماید. با این حال ری می داند باید به برادر نیکی حقایقی را یادآوری کند تا بپذیرد این پول، باید به او پرداخت شود.

بسیاری از طرفداران سریال اعتقاد داشتند بهتر است این سریال برای همواره تمام شود. فصل سوم نتوانست مثل همواره خیره نماینده باشد و طرفداران هم دوست نداشتند این سریال با خاطرات ناامیدنماینده ای از ذهنشان پاک شود. اما نواه هاولی قول داد در سال 2020 برای پخش فصل چهارم سریال با قدرت بازمی شود. حالا همه طرفداران منتظر تماشای فصل چهارم این سریال خارق العاده هستند.

سریالی که همه رذایل انسانی را واکاوی می نماید و نقدی خالصانه بر حرص و طمع مردمان امروزی دارد. فارگو به خوبی نشان می دهد چگونه هر انسانی با پاک ترین فضیلت ها هم ممکن است خطاکار شود. موسیقی متن به یادماندنی فارگو، شاید بخش مهمی از اتمسفر سریال باشد. بنابراین اگر دوست دارید با نگاهی منتقدانه داستانی جنایی و خونین را تماشا کنید، سریال فارگو را از دست ندهید.

منبع: ایرنا زندگی

به "سریال فارگو؛ وقتی خون برف را آب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال فارگو؛ وقتی خون برف را آب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید