از عظیم ترین هرم باستانی جهان در مکزیک تا زیگورات چغا زنبیل در ایران

به گزارش وبلاگ دلند چت، صحبت از بنا های هرمی شکل که می گردد ناخودآگاه در ذهن، اهرام مصر خطور می نماید و کسی به ساخته های پیچیده در دیگر نقاط جهان فکر نمی نماید، چون کمتر به آن ها پرداخته شده است. ولی جالب این جاست که نمونه های خلاقانه تر از اهرام معروف مصر در سراسر جهان وجود دارد. هرم از اشکال هندسی مرموزی است که در معماری باستان بسیار مورد استفاده قرار گرفته و در دوره های مختلف تاریخی در بعضی از نقاط جهان که هیچ ارتباط جغرافیایی و فرهنگی با یکدیگر نداشته اند، این بنا های باستانی گاهی بسیار شبیه به هم ساخته شده اند.

از عظیم ترین هرم باستانی جهان در مکزیک تا زیگورات چغا زنبیل در ایران

بعضی معتقدند که این اهرام چیزی جز بنای یادبودی برای پادشاهان نیستند، ولی بعضی می گویند که این اهرام پراکنده روی سیاره زمین ماهیتی فرازمینی دارند. این دسته بر این باورند که این سازه ها مانند آنتنی برای دریافت انرژی سراسری جهان مورد استفاده قرار می گرفته اند و بشر در فناوری انتقال انرژی به حدی پیشرفته بوده که برای استفاده از انرژی موجود در اتمسفر زمین، به گیرنده هایی با فناوری شبیه به شارژر های بی سیم امروزی احتیاج داشته است!

هر چه بوده است امروزه این نوع از هرم ها تنها به مکان های با ارزش تاریخی و گردشگری تبدیل شده و نمونه آن در عصر حاضر به عنوان هتل های هرمی، گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب نموده اند. در این گزارش بعضی از این هرم ها را معرفی می کنیم

هرم بزرگ چولولا| بزرگ ترین هرم جهان

کجا؟ مکزیک

اندازه: 182 هزار مترمربع مساحت با ارتفاع 54 متر

مردم مصر اصرار دارند که هرم بزرگ جیزه در کشورشان، بزرگ ترین هرم جهان است، اما در واقع این عنوان به هرم بزرگ چولولا به معنای کوه ساخته شده توسط انسان در مکزیک تعلق دارد. این بنا بزرگ ترین سازه تاریخی جهان، ساخته دست یک تمدن و با حجم کلی حدود بیش از چهار میلیون و 450 هزارمترمکعب است که در کتاب رکورد های گینس ثبت شده است. دلیل ناشناخته بودن این هرم بزرگ، پنهان بودن در زیر تپه خاکی و زیر بنای یک کلیسای اسپانیایی است.

براساس افسانه ا در سال 1519 زمانی که آزتک ها می فهمند اسپانیایی ها به سمت شهرشان در حال پیشروی هستند، شب و روز کار می نمایند تا این هرم را با خاک بپوشانند و مانع تخریب آن توسط دشمن شوند. درنهایت این حقه جنگی جواب می دهد و تا خاتمه قرن 19 هرم از چشم ها پنهان می ماند. اگرچه این هرم سال ها قبل از حضور آن ها و در طول صد ها سال ساخته شده بود، اما از نظر آن ها یک عمارت مقدس بود. به تدریج که خاک روی هرم دچار فرسایش شد، باستان شناسان متوجه این سازه می شوند و با حفر تونلی 8 کیلومتری در زیر کلیسا به داخل هرم راه پیدا می نمایند و پیروز می شوند قدمت آن را تخمین بزنند. اکنون حدود 800 متر از تونل حفاری شده را به گذرگاهی طاقی شکل و دارای روشنایی برای بازدید مردم تبدیل کرد ه اند.

سستیوس| هرمی در دل شلوغی شهر

کجا؟ رُم، ایتالیا

اندازه: 37 متر ارتفاع با عرض حدود 30 متر

پیش از این رم به بنا ها و سازه های باورنکردنی باستان شناسی اش مشهور بوده و نه هرم هایش. جالب است بدانید که هرم سستیوس درست در مرکز این شهر واقع شده است. این هرم 12 سال قبل از میلاد مسیح توسط قاضی رومی به نام سستیوس، مشابه هرم مصر ساخته و خود او هم در همین هرم دفن شده است.

محل قرارگیری این هرم در وسط شهر کمی عجیب به نظر می رسد، اما موقع ساخت این بنا، این مکان خارج از محدوده شهر بوده که با توسعه شهر رم، این مقبره در داخل شهر قرار گرفته است. هرم سستیوس از هرم های مصری نوک تیزتر و دارای شیب بیشتری است. در سال 2001 اتاق دفن بازسازی و در سال 2011 بازسازی های بعدی آن انجام شد که بودجه آن شامل یک میلیون یورو از طرف تاجری ژاپنی تامین شد. با وجود تاکید بر بازسازی این هرم در سال های مختلف، به نظر می رسد هرم سستیوس قرار است سال های زیادی پابرجا باقی بماند.

تیکال مایایی| هرم های پلکانی منحصر به فرد

کجا؟ گواتمالا

اندازه: مساحت کل مجموعه 16 کیلومتر مربع با ارتفاع 72 متر

تیکال از حدود سال 700 میلادی یکی از بزرگ ترین سایت های باستان شناسی و امپراتوری قدرتمند در تاریخ مایا ها بود و در همین محل شش معبد هرمی از جمله بنا های تاریخی شان را ساختند. این محل به مکانی برای زمزمه ها مشهور است و به گفته ساکنان محلی، ارواح قوم مایا هنوز هم در میان این خرابه ها و بازمانده هایش سرگردان هستند. در بالای بلندترین این هرم ها، مار دو سر واقع شده است. بعد از این که مایا ها این محل را ترک می نمایند تا 800 سال در لابه لای جنگل ها به فراموشی سپرده و رها می گردد تا این که در سال 1848 میلادی توسط کاوشگران اروپایی کشف می گردد. این اهرام دو نوع هستند؛ تعدادی به گونه ای طراحی شده اند که بالارفتن از آن ها ممکن نباشد، چون مقدس بوده و نباید لمس می شدند و تعدادی برای بالا رفتن از آن برای اجرای مراسم قربانی طراحی شده است. بعضی از این اهرام سکویی در بالای خود دارند که از چند بنای کوچک تر تشکیل شده است، این کار نمادی از صعود انسان از زمین به بهشت بوده است. بعضی از معابد دو راه پله در دو طرف و بعضی چهار راه پله در چهار طرف معبد دارند. از آن جا که مایا ها ستاره شناسان توانمندی هم بودند، از این سازه های بلند برای رصد آسمان و ستارگان استفاده می نموده اند.

هرم خورشید| تزیین شده با گل رنگی

کجا؟ مکزیک

اندازه:حدود 63 متر ارتفاع و 215 متر عرض

این هرم در سال 200 بعد از میلاد ساخته شد. برای ساخت این هرم از سه میلیون تن سنگ و آجر استفاده شده و از هیچ چرخ، ابزار های فلزی و حیوانات بارکش استفاده نشده است. نمای خارجی این هرم در اصل با گل رنگی پوشیده بوده است. در زیر این هرم ساختمان های قدیمی واقع شده است که احتمال می دهند مقبره رهبران این شهر در میان دیوار های سنگی آ ن باشد. باستان شناسان مجموعه ای از اتاق ها به شکل برگ شبدر را در درون این هرم یافته اند که تصور می گردد مکان انجام بسیاری از آیین های مربوط به آتش و آب بوده است.

هرم خورشید در ابتدای قرن 20 بازسازی شد و در سال 1971 باستان شناسان یک راه ورودی ناشناخته 97 متری کشف کردند که به سمت غاری می رفت که دقیقا در زیر نوک هرم خورشید قرار داشت. بد نیست بدانید هرم خورشید از نظر حجم از هرم خئوپس در مصر بزرگ تر است. پله هایی که به بالای این اهرام منتهی می گردد به بازدیدنمایندگان امکان می دهد تا خود را به بالای هرم برسانند البته اگر اجازه اش را داشته باشند! هرم چولولا در مکزیک با 450 متر عرض و هرم جیزه با 230 متر عرض به ترتیب مقام اول و دوم را دارند.

زیگورات چغا زنبیل| حیرت آورترین اثر تاریخی ایرانی

کجا؟ ایران

اندازه: 11025 مترمربع مساحت و دارای 5/2 طبقه با 25 متر ارتفاع

زیگورات از کلمه بابلی به معنای بلند برای توصیف معابد طبقه طبقه استفاده می گردد که آن را هرم پلکانی هم می نامند. تاریخ زیگورات چغازنبیل به 1250 سال قبل از میلاد می رسد و توسط اونتش گال پادشاه دوره ایلام ساخته شده است. زیگورات چغازنبیل بنایی است چندطبقه و به صورت مربع که طبقه اول آن از طبقات بالایی بزرگ تر و وسیع تر است و اطرافش حصار های دایره ای وجود دارد. این بنا توسط رومن کریشمن فرانسوی خاک برداری شد و به عنوان یکی از حیرت آورترین آثار تاریخی ایران در سال 1358 وارد فهرست آثار باستانی و آثار میراث جهانی یونسکو شد. پیش از کاوش های علمی و باستان شناسی چغازنبیل، تپه ای بزرگ و شبیه یک سبد برگشته بود به همین دلیل به نام محلی چغازنبیل معروف شد. این اسم مرکب از دو واژه چُغا در زبان لری به معنی تپه و زنبیل به معنی سبد است. یکی دیگر از شگفتی های چغازنبیل سازه آبی یا سیستم دفع آب است. ابتدا این سازه را تصفیه خانه می دانستند که آب جمع شده در خارج از حصار شهر را تصفیه می نموده و به وسیله کانال ها در حوضچه کوچک درون شهر جاری می ساخته و مردمان از این حوضچه، آب مورد احتیاج خود را تأمین می کردند. اما بر اساس پژوهش های جدید، این سازه برای دفع آب های سطحی درون محوطه شهر به کار می رفته و آب های حاصل از بارندگی را از داخل شهر به بیرون راهنمایی می نموده است. بنای زیگورات چغازنبیل از آجر ساخته شده است و روی آجر های آن نوشته های زیادی به خط ایلامی دیده می گردد.

هرم اور| معبدی که پایگاه نظامی شد

کجا؟ عراق

اندازه: 2880 مترمربع با بیش از 30 متر ارتفاع

این هرم در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد برخلاف اهرام مصر با پله هایی از آجر پخته با یاری قیر یا گل برای چسباندن، برای یک شاه سومری ساخته شد. در هرم اور حفره هایی در لایه بیرونی معبد پیدا شده که احتمالا برای این بوده تا به آب این امکان را بدهد از مرکز آن بخار گردد. گفته می گردد هرم اور از نگاه مردم محلی مکانی مقدس بوده است و فقط کاهنان قدرتمند سومری اجازه ورود به آن و اتاق های زیر زمینش را داشته اند.

این مکان با گذشت زمان فرسایش یافت و یک بار در قرن ششم قبل از میلاد و بار دیگر در قرن 20 توسط باستان شناسان بازسازی شد. جالب است بدانید دومین بازسازی این بنا در دهه 1980 در زمان حکومت صدام، رئیس جمهور پیشین عراق انجام شد. او با قرار دادن لایه ای از آجر های مدرن روی پلکان و نمای زیگورات، سعی در حفاظت از آجر های اصلی آن داشت. اما زمانی که عراق درگیر جنگ خلیج فارس در دهه 90 میلادی شد، صدام این هرم را تبدیل به پایگاه نظامی خود کرد و باعث شد خسارتی به آن وارد گردد.

اهرام نوبیان| گمشده ای در دل صحرا

کجا؟ سودان

اندازه: ارتفاع بین 6 تا 30 متر

این اهرام به اندازه هرم های مصر مشهور نیستند، اما ارزش تاریخی بالایی دارند. در 200 کیلومتری خارطوم پایتخت سودان، دره نوبیا واقع شده است که حاوی یادگار هایی از سه پادشاهی باستانی سودان یعنی کوشیته است. این بنا ها به اهرام فراموش شده هم معروف هستند که در زیبایی و عظمت چیزی کمتر از اهرام جیزه ندارند، اما کوچک تر از آن ها هستند.

این اهرام حدود 2500 سال پیش و پس از اهرام مصری ساخته شده اند و در تاریخ کمتر به آن ها اشاره شده است. پادشاهان تمام کوشش شان را کردند تا اهرامی شبیه به هرم های بزرگ مصری بسازند. آن ها برای هر یک از عزیزان خود هرم هایی می ساختند و امروز این دره شاهد بیش از 250 هرم کوچک و بزرگ است که مجموع آن ها دو برابر اهرام مصر است. پادشاهان نوبیایی هم مانند همتایان خود در مصر جسد ها را مومیایی می کردند. به دلیل غارت و دزدی در دهه 1800 بیشتر اهرام در شرایط نامناسبی قرار دارند و از بعضی، چیزی جز ویرانه باقی نمانده است.

منبع: گردشبان

به "از عظیم ترین هرم باستانی جهان در مکزیک تا زیگورات چغا زنبیل در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عظیم ترین هرم باستانی جهان در مکزیک تا زیگورات چغا زنبیل در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید