طرح مدیریت زیست بومی برای 30 تالاب کشور تدوین شد

به گزارش وبلاگ دلند چت، سازمان حفاظت محیط زیست به منظور حفظ تالاب ها، برای 30 تالاب کشور برنامه مدیریت زیست بومی تدوین نموده است.

طرح مدیریت زیست بومی برای 30 تالاب کشور تدوین شد

به گزارش از ، محسن محفوظی نماینده دفتر حفاظت از تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در جشن روز دنیای تالاب ها در بندر دیر با اشاره به کارکرد های ملموس و ناملموس تالاب ها در زندگی روزمره مردم گفت: در بیشتر موارد کارکرد های ناملموس تالاب ها به فراموشی سپرده می گردد و همین باعث می گردد که به سلامتی و بهداشت شهروندان ضربه وارد گردد.

محسن محفوظی اضافه نمود: بر همین اساس، در 15 سال اخیر با ارائه طرح مدیریت زیست بومی برای 30 تالاب کشور، کوشش کردیم که هم کارکرد های ملموس و هم کارکرد های ناملموس تالاب ها را در زندگی روزمره جوامع محلی با حضور مردم بومی به سامان برسانیم.

او ادامه داد: این طرح با مشارکت همه کسانی که از تالاب سود می برند، شامل جوامع محلی، سازمان های دولتی مرتبط و سیاستگذاران کلان منطقه و سازمان های مردم نهاد تدوین و اجرا شده است.

نماینده دفتر حفاظت از تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود: در استان بوشهر نیز طرح مدیریت زیست بومی برای سه تالاب حله، نایبند و دیر-نخیلو، تدوین شده و درحال اجراست.

فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز با اشاره به وجود تالاب های ساحلی، خوریات و مناطق خاص حفاظت شده در دیر، پیشنهاد داد که بندر دیر به عنوان شهر تالابی استان بوشهر معرفی گردد و برنامه های مختلف در این زمینه با مشارکت فعالان زیست محیطی و رسانه ها به اجرا درآید.

در این مراسم، سه نفر از فعالان زیست محیطی شهرستان دیر نیز با اشاره به بعضی مسائل این شهرستان از جمله بی توجهی صنایع منطقه به مسوولیت های اجتماعی، بعضی بی توجهی های مسئولان دولتی به توسعه پایدار، مباحث و پیشنهاد هایی درباره توسعه پایدار شهرستان ارائه کردند.

کریم علی حسنی فرماندار دیر هم از فعالان محیط زیست خواست که در کنار فرمانداری شهرستان قرار گیرند و راه چاره های علمی برای حفظ محیط زیست ارائه نمایند.

در دوم فوریه سال 1971 برابر با سال 1349 خورشیدی نخستین کنوانسیون محیط زیستی دنیا در شهر رامسر با هدف حفاظت از تالاب ها و پرندگان کنارآبزی، حمایت از جوامع محلی و معیشت مردم اطراف تالاب ها به امضا رسید و یکی از قدیمی ترین معاهدات زیست محیطی دنیا شد.

بر این اساس، این روز که همزمان با سیزدهم بهمن است روز دنیای تالاب ها نامگذاری شده است.

ک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "طرح مدیریت زیست بومی برای 30 تالاب کشور تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مدیریت زیست بومی برای 30 تالاب کشور تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید