درخواست جدی از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی

به گزارش وبلاگ دلند چت، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی توصیه می شود در حالی که هنوز زیرساخت های حمل و نقلی در این کلانشهر پرجمعیت تکمیل نشده است.

درخواست جدی از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی

زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود به مناسبت روز زمین پاک گفت: هر انسانی در درون فکر خود علاقمند است که نسل های آینده از او به نیکی یاد نمایند و به نوعی به او افتخار نمایند ولی واقعیت چیز دیگری است، ردپای ما بر محیط زیست تا به امروز بیش از سهمی است که در این کره خاکی حقیقتاً به ما انسان ها تعلق داشته است.

وی ادامه داد: میراثی که ما برای آیندگان بر جای خواهیم گذاشت گرمایش کره زمین، خشکسالی، قحطی منابع غذایی سالم، ریزگردها، آلودگی هوا و تنها فهرست نام گیاهان و جانوران منقرض شده هستند. استفاده بی رویه از منابع طبیعی، تولید زباله، مصرف گرایی، سوخت نامناسب و انتشار گازهای گلخانه ای، خشک کردن تالاب ها، تخلیه فاضلاب و زباله به منابع آب سطحی و زیرزمینی، تبدیل کردن اراضی جنگلی و ساحلی به برج و ویلا، تغییر کاربری اراضی بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی سرزمین، استفاده از مصالح ساختمانی و پوششی ناسازگار با اقلیم در شهرها و بسیاری فعالیت های مخرب دیگر عامل این مسائل امروز ما هستند.

نوری اضافه کرد: در حالیکه اکتشافات سازمان فضایی ناسا و علم فعلی بشر ثابت کرده که زمین تنها سیاره قابل سکونت در این کهکشان است و ما همچنان به رویه نادرست زندگی ادامه می دهیم و بدون توجه به عمق فاجعه از کنار این مسائل که فراگیر هم است و موضوع امروز و دیروز نیست، عبور می کنیم. مسلم است که مسئولیت حفظ و نگهداری از زمین برعهده ساکنان آن است. بیش از آنکه این سیاره نیاز به ما داشته باشد، ما به آن نیاز داریم.

وی با اشاره به تجمع اعتراضی آمریکایی ها درباره عدم آگاهی از محیط زیست گفت: در 22 آپریل سال 1970 (دوم اردیبهشت ماه سال 1349)، 20 میلیون آمریکایی در خیابان های صدها شهر و در دانشگاه ها اقدام به تجمع اعتراضی در این کشور نمودند. این جمعیت که 10 درصد از جمعیت آن کشور را در آن زمان شامل می شدند، نسبت به عدم آگاهی از محیط زیست و مسائل جدی و خطرناکی مانند آب آشامیدنی سمی، آلودگی هوا و اثرات سموم دفع آفات اعتراض داشتند و خواستار تفکر و نگرش نو و تغییر رویه برای نجات این سیاره شدند، این رویداد به نام بزرگترین رویداد مدنی کره زمین شناخته شده است، زیرا منجر به ایجاد آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا و تصویب قوانین مهم محیط زیستی در ایالات متحده آمریکا از جمله اقدامات هوای پاک، آب پاک و گونه های در معرض خطر شد و بسیاری از کشورها هم به سرعت زود قوانین مشابهی را تصویب کردند.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ایران جامع ترین قانون محیط زیستی اصل پنجاهم قانون اساسی است ادامه داد: این قانون نه تنها آلودگی و تخریب محیط زیست را منع کرده، بلکه حفاظت از آن را وظیفه همگانی می داند که با مشارکت و مسئولیت پذیری امکان پذیر است. روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه سال 1400، روز زمین پاک است. این روز اهمیت دنیای دارد و فراتر از یک رویداد در تقویم است به نحوی که در سال 2016، سازمان ملل متحد روز زمین را به نام روز امضای موافقت نامه اقلیم پاریس انتخاب کردند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر اضافه کرد: محیط زیست حد و مرز نمی شناسد و هر تغییری که در احوالات کره زمین رخ می دهد، تبعات آن اگر بین المللی نباشد از منطقه ای و ملی هم کمتر نخواهد بود. امروز پس از گذشت نیم قرن از آن تجمع تاثیر گذار و علیرغم تلاش هایی که در این سال ها شده است متاسفانه با چالش های محیط زیستی پیچیده ای روبرو هستیم که مانند یک کلاف در هم تنیده شده که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، متاسفانه پیش بینی شده است که در کمتر از 30 سال آینده (سال 2050) تعداد پلاستیک ها در دریاها و اقیانوس ها بیشتر از ماهی ها است، با این وضعیتی که هرساله 8 میلیون تن پلاستیک به منابع آبی تخلیه می شود. طی ده سال آینده، در سال 2030 قیمت غذایی که می خوریم 50 درصد افزایش خواهد داشت.

نوری با بیان اینکه نگرانی در این مورد بسیار جدی است به ذکر دلایل آن پرداخت و گفت: چرا که مسائل محیط زیستی با یک فرمول ریاضی ساده قابل حل نیست و اجزای محیط زیست به صورت کاملاً پیچیده با هم در ارتباط هستند. آلودگی هوا سالانه جان بیش از 7 میلیون نفر را در دنیا می گیرد. این درحالی است شیوع ویروس کووید 19 که همه مردم دنیا را با ترس روبرو ساخته و موجب تعطیلی خیلی از کسب و کارها و سفرها در دنیا شده، در مدت یک سال حدود 2 میلیون نفر تلفات داشته است.

وی اضافه کرد: بنابراین راه حل این موضوعات هم ساده نخواهد بود و نیاز به یک عزم جدی است که تمامی سطوح مدیریتی را شامل سیاستگذاری، تصمیم گیری تا اجرا و حتی تا منازل شهروندان شامل می شود. علاوه بر مدیریت اصولی و برنامه ریزی دقیق، بکارگیری مشارکت همه انسان ها و اصلاح الگوی مصرف و انجام پروژه های خلاقانه در حل موضوعات بسیار مهم است. برای حل مسائل باید که اولویت ها را بشناسیم و مشکل را از ریشه و اساس حل کنیم، بسیاری سرطان ها، کوتاه شدن طول عمر بشر، بیماری های روحی و روانی و استرس ها، ریشه در نحوه زندگی، الگوی مصرف و البته آلودگی های محیط زیست پیرامون ما دارد. همانطور که رفع مشکل شیوع بیماری های اپیدمی و رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی می گیریم ضروری است درباره محیط زیست و طبیعت قدری تفکر کرد که ما چه مسئولیتی در حفاظت از این کره و طبیعت آن و انتقال آنعه به نسل بعد داریم.

نوری با اشاره به تکمیل نشدن زیرساخت های حمل ونقل در کلانشهر تهران اظهار کرد: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را توصیه می کنیم در حالی که هنوز زیرساخت های حمل و نقلی در این کلانشهر پرجمعیت تکمیل نشده است. به علاوه اتصالات و پیوستگی ها در بسیاری از منطقه ها شهر تهران وجود ندارد. حمل و نقل ریلی به نام سبزترین و ایمن ترین سیستم حمل و نقلی است که روزانه بیش از 2 میلیون مسافر را درون شهر تهران جابجا می کند، در حالیکه 250 کیلومتر از این خطوط احداث شده اما این توسعه جوابگوی نیاز شهر تهران با جمعیت بیش از 9 میلیون نفر در کنار آن ضروری است که ناوگان اتوبوسرانی هم مجهز و خودروهای فرسوده جایگزین شوند.

نوری تاکید کرد: تحقق این برنامه ها مستلزم صرف هزینه و منابع است. از دولت انتظار داریم به تعهدات و وظایف خود در این زمینه عمل نماید و همانطور که شهرداری در این زمینه پیگیر است، با هدف رفاه حال شهروندان و کاهش آلودگی های محیط زیستی در این مقوله همکاری اثر گذار و کارآمد داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند گفت: طرح کاهش پسماند که در شهر تهران با نام کاپ انجام می شود، روز بدون پلاستیک که در تهران به طور جدی برنامه های آن دنبال می شود و هم توسعه انرژی های تنوپذیر در این شهر همه اقدامات خوب و اثرگذاری است که باید تا رسیدن به نقطه بهینه ادامه دار باشد. اما این اقدامات اگرچه اساسی و ضروری است ولی کافی نیست و به علاوه شهرداری تهران، ژسازمان حفاظت محیط زیست هر سازمان مربوطه دیگری نمی تواند به تنهایی کارآمد باشد. بلکه تاکید می کنیم که نیاز به یک مشارکت جدی بین تمامی سازمان ها ضروری است است و برای رفع مسائل محیط زیستی شهر تهران باید تصمیمات از حالت جزیره ای خارج و همکاری موثری همه بخش ها ایجاد شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تحقق اهداف توسعه پایدار بیش از هر اقدامی نیاز به فرهنگ سازی دارد اظهار کرد: برای این فرهنگ سازی باید هر فرد از خودش شروع کند. باید برای شهروندان هم نقش تعریف شود که بتوانند مشارکت موثر داشته باشند.

نوری اظهار کرد: برنامه های مدیریتی فراتر از منافع کوتاه مدت اشخاص یا ارگان ها صرفاً به آینده زمین و بازسازی آن می اندیشد. در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ و جلوگیری از باغ کشی یک سیاست گذاری اصولی و محیط زیستی در مدیریت شهری است که به محیط زیست شهر تهران برای حفظ تنوع زیستی، ایجاد خرد اقلیم و تعدیل هوا بسیار یاری می کند و این فرصت را برای این شهر فراهم می کند که در این شرایط که این شهر در معرض انواع آلودگی های محیط زیستی به ویژه هوا و صوت واقع شده است و به تدریج نیاز خود را بازیابی کند. در دوره پنجم شهری تهران شهر فروشی که درآمد بالایی داشت حذف شد.

وی اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران در سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز دنیای زمین پاک، از همه شهروندان عزیز، فعالان محیط زیست و به طور خاص هنرمندان درخواست می کند همکاری کرده و مدیریت شهری را در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برای حفظ زمین و بازیابی زمین ما یاری نمایند. هر تکه زباله ای که از روی زمین برداشته می شود به پاکسازی جوامع ما یاری می کند و محیط ما را برای همه زیبا نگه می دارد.

وی تاکید کرد: در نهایت پیام ما در این روز این است که هر روز را روز زمین بدانیم.

نوری ضمن درخواست از شرکت ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای حذف کاتالوگ های کاغذی گفت: درخواست می کنیم این مجموعه ها قبوض را به صورت آن لاین ارسال نمایند. همه ما به شعار تهران شهری برای همه اعتقاد داریم، از شهروندان عزیز می خواهیم که از رها ساختن زباله ها در محیط و به ویژه ماسک و دستکش در دوران شیوع اپیدمی کووید 19 جلوگیری نمایند. در مصرف انرژی صرفه جویی نمایند.

وی ادامه داد: این روزها بسیاری از کارهای ما از طریق فضای مجازی انجام می شود، استفاده درست و منطقی از اینترنت در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تاثیر گذار است. در سال جاری میزان بارش باران و برف در سطح حداقل بوده و طبق پیش بینی های کارشناسان سال جاری بیشترین خشکسالی را در کشور خواهیم داشت. بنابراین در مصرف آب بایستی بازنگری کنیم. آب را به هیچ نام هدر داد. به همگان به ویژه به بچه ها احترام به محیط زیست را با رفتارمان یاد دهیم و برای آینده ای بهتر گام برداریم.

نوری در پایان گفت: در پایان شعار سال جاری روز زمین پارک یعنی احیای زمین برای افزایش توسعه پایدار را تاکید و تکرار می کنیم و از همه حفظ محیط زیست و منابع آن را خواستاریم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "درخواست جدی از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست جدی از دولت برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید